Program dodatkowego wsparcia finansowego dla polskich obywateli [18.07.2023]
Pracownicy, którzy są ubezpieczeni i doświadczają zmniejszenia wynagrodzenia z powodu uczestnictwa w programach mających na celu rehabilitację zawodową, prowadzonych przez centra zakładowe lub międzyzakładowe, mają prawo do otrzymania rekompensat.
Osoby, które z powodów zdrowotnych zostały przeniesione na inne stanowiska pracy w ramach tego samego pracodawcy i potrzebują dostosowania miejsca pracy do swoich możliwości adaptacyjnych lub dodatkowego szkolenia, również mogą otrzymać takie świadczenia. Decyzje dotyczące konieczności podjęcia rehabilitacji zawodowej są podejmowane przez regionalne ośrodki medycyny pracy lub lekarzy orzeczników ZUS.
Rekompensaty są przyznawane na czas trwania procesu rehabilitacji zawodowej, jednak nie dłużej niż przez 24 miesiące. Prawo do otrzymania tych świadczeń wygasa po zakończeniu rehabilitacji i przekwalifikowaniu pracownika na nowe stanowisko lub w przypadku, gdy stan zdrowia pracownika nie uzasadnia kontynuacji rehabilitacji.
Kwota rekompensaty jest obliczana jako różnica między średnim miesięcznym wynagrodzeniem z ostatnich 12 miesięcy a wynagrodzeniem otrzymywanym podczas uczestnictwa w rehabilitacji zawodowej.
ZUS informuje, że zasiłek rekompensacyjny przysługuje jedynie ubezpieczonym pracownikom, którzy mają ograniczoną zdolność do pracy i doświadczają obniżenia wynagrodzenia z powodu uczestnictwa w programie rehabilitacji zawodowej mającym na celu dostosowanie lub szkolenie do konkretnej pracy.
W przypadku rehabilitacji koniecznej z powodu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej, zasiłek rekompensacyjny jest przyznawany z ubezpieczenia wypadkowego; w innych sytuacjach korzysta się z ubezpieczenia chorobowego.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.