Fiskus rozpoczyna masowe kontrole. Nikt ich nie uniknie [18.07.2023]

Wkrótce Urzędy Skarbowe będą miały możliwość weryfikacji każdego przedsiębiorcy i firmy bez konieczności przeprowadzania kontroli na miejscu. Wprowadzone przepisy, które już obowiązują, dotyczą również osób, które sprzedają przedmioty na platformach sprzedażowych takich jak Allegro, OLX czy Vinted.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Kontrola w nowym wymiarze

Dotychczas kontrole skarbowe były przeprowadzane selektywnie. Inspektorzy mieli prawo do wglądu w konta bankowe podatników, co ułatwiało przeprowadzanie kontroli. Jednak od połowy przyszłego roku praktycznie nikt nie uniknie kontroli.

To wszystko za sprawą zmian w przepisach mających na celu uszczelnienie systemu podatkowego. W dniu 1 lipca 2024 r. zostanie uruchomiony Krajowy System e-Faktur (KSeF), który umożliwi tworzenie, archiwizowanie i przesyłanie elektronicznych faktur. Ten ogólnokrajowy system informatyczny pozwoli organom podatkowym na bardziej efektywną analizę i weryfikację, utrudniając działalność przestępstwom i nadużyciom.

Nowe zasady i ryzyko kar

Wprowadzenie KSeF wiąże się z koniecznością instalacji specjalistycznego oprogramowania. Każdy błąd w wystawianej fakturze może skutkować nałożeniem sankcji przez urząd skarbowy. Surowe kary przewidziane są również za wystawianie faktur poza systemem. Możliwe kary to nawet 100% wartości podatku z faktury lub 18,7% całkowitej wartości faktury.

Eksperci obawiają się, że przedsiębiorcy będą narażeni na kary za błędy techniczne, które uniemożliwią prawidłowe wystawienie faktury lub spowodują, że faktura będzie niepoprawnie wystawiona. Firmy takie jak Volvo Polska i Amerykańska Izba Handlowa wyrażają obawy związane z potencjalnym obciążeniem, jakie system może nałożyć na przedsiębiorców.

Kontrole na platformach e-commerce

Dodatkowo, już obowiązujące przepisy nakładają na platformy e-commerce, takie jak Allegro, Vinted czy OLX, obowiązek raportowania i rejestrowania sprzedawców, którzy przekraczają określony próg liczby transakcji lub wartości sprzedaży. To wynika z unijnej dyrektywy DAC7, którą Polska jest zobowiązana wdrożyć. Oznacza to, że sprzedający na dużą skalę muszą zarejestrować działalność gospodarczą i odprowadzać podatki od swoich przychodów. Dzięki temu udokumentowane zostaje, co sprzedawca sprzedał, komu i za jaką kwotę.

Należy jednak podkreślić, że przepisy nie dotyczą osób sprzedających sporadycznie na tych platformach, na przykład swoje niepotrzebne ubrania. Raportowanie nie jest wymagane dla sprzedawców, którzy zawarli mniej niż 30 transakcji w ciągu roku lub nie przekroczyli kwoty 2 tysięcy euro.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl