Gdzie obowiązuje całkowity zakaz palenia w Polsce? [17.07.2023]
Firma Marlboro ogłosiła zakończenie produkcji papierosów, co wskazuje na ewolucję branży tytoniowej, dostrzeganą nawet przez jej liderów. Pewien kraj wprowadza pionierskie zakazy handlu i konsumpcji wyrobów tytoniowych, a niektóre sieci detaliczne dobrowolnie rezygnują z oferowania tych produktów w różnych regionach świata. W Polsce również planowane są ograniczenia.
Zakaz handlu papierosami wejdzie w życie w Holandii od 1 lipca 2024 roku, co oznacza, że około 6,5 tysiąca sklepów zaprzestanie sprzedaży tytoniu. Stopniowo zakaz ten obejmie cały kraj.
W Polsce obowiązują pewne ograniczenia dotyczące miejsc, w których palenie tytoniu jest zabronione, podobnie jak w innych krajach. Zakazy palenia w Polsce obejmują:
- Miejsca publiczne zamknięte: Restauracje, bary, kawiarnie, centra handlowe, placówki edukacyjne i miejsca pracy, zazwyczaj nie pozwalają na palenie.
- Komunikacja publiczna: Palenie jest zakazane w środkach transportu publicznego, takich jak autobusy, pociągi, tramwaje, taksówki, a także na dworcach i przystankach.
- Placówki ochrony zdrowia: W szpitalach, przychodniach i innych placówkach ochrony zdrowia, palenie jest zabronione.
- Placówki edukacyjne: Palenie jest niedozwolone w szkołach, na uniwersytetach i innych placówkach edukacyjnych.
- Place zabaw i parki: W wielu miejscach przeznaczonych dla dzieci, takich jak place zabaw, palenie jest zabronione.
- Stadiony i inne obiekty sportowe: Na stadionach, w halach sportowych i innych miejscach, gdzie odbywają się imprezy sportowe, zazwyczaj nie wolno palić.
Dodatkowo, często istnieją również ograniczenia dotyczące palenia w pobliżu wejść do budynków użyteczności publicznej.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.