Dramatyczne zmiany w prawie: seniorzy ryzykują utratę dokumentów, jeżeli nie zastosują się [24.07.2023]

Unia Europejska zamierza wprowadzić dodatkowe ograniczenia, które mają za zadanie zminimalizować liczbę incydentów drogowych wśród seniorów. Nie wyklucza to możliwości odebrania prawa jazdy niektórym z nich.

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

Mimo że kierowcy, którzy przekroczyli sześćdziesiąty rok życia, są rzadko sprawcami wypadków drogowych, jak pokazują statystyki policyjne, Unia Europejska niespodziewanie skupia swoje wysiłki na tej konkretnym segmencie populacji.

Dane pokazują, że odsetek wypadków, za które odpowiedzialne są osoby z tej grupy wiekowej, to 3,49 na 10 tysięcy, podczas gdy wśród osób w wieku od 18 do 24 lat ten wskaźnik wynosi 13,77. Na podstawie tych danych, decyzja Unii Europejskiej może budzić pewne zaskoczenie.

Propozycje działania obejmują konieczność odnawiania prawa jazdy co 5 lat dla kierowców, którzy osiągnęli wiek 70 lat. Po tym czasie będą musieli przystąpić do testów potwierdzających, czy nadal są w stanie bezpiecznie prowadzić pojazd. W przypadku pojawienia się wątpliwości co do ich umiejętności, prawo jazdy może zostać im odebrane. Detale dotyczące konkretnych badań i testów nie są precyzyjnie określone przez Unię Europejską – ta decyzja pozostaje w gestii indywidualnych państw członkowskich.

Dodatkowo, wprowadzane zmiany mają wpływać także na pozostałe grupy kierowców. Prawo jazdy miałoby obowiązywać przez 15 lat, a jego forma miałaby być cyfrowa na terenie całej Unii Europejskiej, co miałoby ułatwić jego odnawianie.

Podobne regulacje są już stosowane w innych krajach

Warto zaznaczyć, że podobne przepisy obowiązują już w niektórych krajach Unii:

Niemcy: W Niemczech kierowcy powyżej 70. roku życia muszą regularnie przechodzić badania sprawdzające ich zdolność do prowadzenia pojazdów. Medyczne i psychotechniczne testy są wymagane co 3 lata. Francja: We Francji istnieje system sprawdzania zdolności do prowadzenia pojazdów dla seniorów. Kierowcy powyżej 70. roku życia muszą co 2 lata dostarczyć zaświadczenie lekarskie potwierdzające ich zdolność do prowadzenia pojazdów. Włochy: Włochy mają system oceny zdolności kierowców starszych. Osoby powyżej 80. roku życia muszą co 2 lata przystępować do badania medycznego i psychotechnicznego.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl