ZUS wypłaca dodatkowe środki. Czy już otrzymałeś swoje?
Ryczałt energetyczny to forma wsparcia finansowego, która ma na celu zminimalizowanie kosztów związanych z zużyciem energii przez określone grupy społeczne. Istota tego świadczenia opiera się na pokryciu części opłat za energię elektryczną, gazową i cieplną, co jest szczególnie ważne w obliczu rosnących cen energii.
Komu przysługuje ryczałt energetyczny?
Ryczałt energetyczny przysługuje kombatantom oraz osobom, które były ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Grupa ta obejmuje emerytów, rencistów oraz inwalidów. Ponadto, wsparcie to przysługuje także osobom wymienionym w ustawie z 1994 roku o świadczeniu pieniężnym i uprawnieniach przysługujących żołnierzom zastępczej służby wojskowej przymusowo zatrudnianym w kopalniach węgla, kamieniołomach, zakładach wydobywania rud uranu i batalionach budowlanych, a także wdowom po żołnierzach-górnikach, pobierającym emeryturę lub rentę.
W jakiej wysokości jest ryczałt energetyczny?
Ryczałt energetyczny pokrywa 50% taryfowych opłat za korzystanie z energii na cele domowe. Wysokość świadczenia jest obliczana na podstawie norm ilościowych ustalonych przez Szefa Urzędu do Spraw Kombatantów i Osób Represjonowanych. Kwota ryczałtu energetycznego oraz termin, od którego obowiązuje nowa wysokość ryczałtu, są określane przez tego samego urzędnika.
Kiedy i jak można otrzymać ryczałt energetyczny?
Aby ubiegać się o ryczałt energetyczny, należy złożyć wniosek o przyznanie ryczałtu energetycznego (ZUS-ERK). Wniosek ten jest dostępny w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (ZUS) lub na stronie internetowej www.zus.pl. Po złożeniu wniosku i spełnieniu wszystkich wymaganych kryteriów, kwota ryczałtu energetycznego zostanie wpłacona na konto beneficjenta.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.