Bezzwrotny bonus od ZUS: Kto może liczyć na 600 zł wsparcia?

Dodatek motywacyjny to forma pomocy finansowej dla osób bez zatrudnienia, które po zarejestrowaniu się w urzędzie pracy, mają prawo do zasiłku i wybierają pracę samodzielnie lub zgodnie z rekomendacjami urzędu.

Fot. Warszawa w Pigułce

Aby ubiegać się o wspomnianą pomoc finansową, należy spełnić jedno z poniższych kryteriów:

Być osobą bez zatrudnienia z uprawnieniami do zasiłku i podjąć się pracy na własną rękę. Zostać skierowanym przez urząd do pracy w niepełnym wymiarze godzin z wynagrodzeniem niższym niż minimalne.

Wysokość dodatku motywacyjnego zależy od indywidualnej sytuacji beneficjenta:

Osoby bez zatrudnienia, które same zdobyły pracę, otrzymują świadczenie przez połowę okresu przysługującego zasiłku, a jego wartość sięga do 50% zasiłku dla osób bezrobotnych. Ci, którzy podjęli się pracy na podstawie rekomendacji urzędu, dostają świadczenie przez cały czas przysługującego zasiłku, ale kwota wynosi różnicę między wynagrodzeniem minimalnym a rzeczywistym wynagrodzeniem, jednak nie więcej niż 50% zasiłku dla bezrobotnych.

Chcąc otrzymać tę pomoc finansową, należy zwrócić się z odpowiednim wnioskiem do lokalnego urzędu pracy, udokumentowując fakt podjęcia zatrudnienia.

Pewne okoliczności uniemożliwiają uzyskanie dodatku motywacyjnego:

Zgoda na pracę oferowaną przez urząd w ramach robót publicznych lub interwencyjnych. Podjęcie zatrudnienia u wcześniejszego pracodawcy przed zapisaniem się jako osoba bezrobotna. Praca za granicą u pracodawcy niepochodzącego z Polski. Bycie na urlopie nieodpłatnym.

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl