Podejrzany banknot z bankomatu? Koniecznie wyjaśnij taką sytuację
We wrześniu został wprowadzony nowatorski system zabezpieczania gotówki w bankomatach przed kradzieżą. Branża, instytucje bankowe oraz operatorzy widzą wyzwania z tym związane. Użytkownicy bankomatów muszą być ostrożni – banknoty oznaczone tym systemem należy natychmiast wymienić.
Od 23 września zgodnie z nowymi regulacjami MSWiA, 40% polskich bankomatów zostało wyposażonych w system IBNS (Intelligent Banknote Neutralisation System). System ten ma na celu identyfikację prób kradzieży i oznaczanie banknotów specjalną farbą, która utrudnia ich dalsze użycie.
Wdrożenie IBNS to duże przedsięwzięcie dla sektora bankowego. Wprowadzenie tego systemu wiąże się z dużymi kosztami, istnieją też trudności z uzyskaniem homologacji. Co więcej, nie wszyscy uważają, że nowy system jest konieczny, argumentując skutecznością obecnych metod.
Dla klientów istotne jest to, że banknoty zabarwione przez system nie są akceptowane w obiegu. W przypadku otrzymania takiego banknotu z bankomatu, konieczna jest szybka wymiana w NBP. Posiadanie takiego banknotu może prowadzić do nieporozumień, gdyż może być postrzegane jako próba przekazania pieniędzy pochodzących z kradzieży. W takim przypadku zaleca się skontaktowanie z bankiem w celu wyjaśnienia sytuacji.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.