Niebieski grzyb w polskich lasach. Ma działanie antynowotworowe! [17.10.2023]
W polskich lasach, wraz z nadejściem jesieni, możemy spotkać wiele gatunków grzybów, wśród których niektóre są nie tylko jadalne, ale także przysmakami. Jednak nie każdy grzyb, mimo swojej atrakcyjnej prezencji, nadaje się do spożycia. Takim przykładem jest pierścieniak grynszpanowy, który swoim niebieskim kolorem przyciąga uwagę grzybiarzy.
Ten dość niecodzienny grzyb, znany też jako łysiczka niebieskozielona, zyskał sławę dzięki swojemu wyglądowi. Ale czy warto go zbierać? Lasy Państwowe informują, że jest to grzyb jadalny, ale niekoniecznie smaczny. Co więcej, ma on zdolność kumulowania toksyn z gleby i powietrza, co może wpłynąć na jego jakość spożywczą.
To jeden z piękniejszych jesiennych grzybów o dość skomplikowanej nazwie: pierścieniak grynszpanowy. Zwany też łysiczką niebieskozieloną. Niektórzy uważają, że niejadalny, inni, że można jeść po zdjęciu skórki z kapelusza. Ale niezbyt smaczny.
📸 B.Prystasz#NadleśnictwoBaligród pic.twitter.com/r2LNYtZh4k
— Lasy Państwowe (@LPanstwowe) October 19, 2022
Jeśli jednak zdecydujemy się na jego spożycie, warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach. Przede wszystkim należy obowiązkowo zdjąć skórkę z kapelusza. Jego smak nie jest intensywny, dlatego zaleca się dodawanie go jako domieszki do innych gatunków grzybów.
Ciekawostką jest jego występowanie nie tylko w Polsce, ale także w Ameryce Północnej, Europie czy w Iranie. W Polsce jest dość pospolity i można go spotkać od września do listopada, zarówno w lasach liściastych, jak i iglastych.
Poza walorami kulinarnymi, pierścieniak grynszpanowy został także przebadany pod kątem leczniczym. W badaniach laboratoryjnych potwierdzono jego antynowotworowe działanie, które przypisuje się zawartym w nim polisacharydom. Te związki chemiczne, podawane w odpowiednich dawkach, hamują wzrost niektórych nowotworów.
Podsumowując, choć pierścieniak grynszpanowy nie jest najsmaczniejszym grzybem w polskich lasach, warto go znać i docenić, zwłaszcza za jego potencjalne właściwości prozdrowotne. Jednak zbierając go, pamiętajmy o odpowiedniej obróbce i spożywaniu z umiarem.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.