Decyzja radnych. Mieszkańcy trzech bloków przy tej trasie mogą ubiegać się o odszkodowanie
Radni Sejmiku Województwa Mazowieckiego zadecydowali w sprawie hałasu przy trasie S8. Mieszkańcy trzech bloków, znajdujących się niedaleko drogi mogą ubiegać się o odszkodowanie
Decyzją radnych Sejmiku Województwa Mazowieckiego, mieszkańcy trzech bloków przy trasie S8 mogą się ubiegać o odszkodowanie, które może być przeznaczone między innymi na wymianę okien. Chodzi w tym przypadku o rejon ulic Klaudyny i Gwiaździstej, gdzie jest za głośno z powodu trasy. Gdy była ona budowana, zadecydowano, że pobliskich mieszkańców przed hałasem będzie chronił tunel. Jednak takie rozwiązanie okazało się niewystarczające.
W związku z tym sprawą zajął się sejmik województwa, wypracowano działania, które obecnie są analizowane przez przedstawicieli Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Wcześniej przeprowadzono także w obrębie tych bloków analizę porealizacyjną (dokumentacja, którą opracowuje się po zrealizowaniu inwestycji, będącej przedsięwzięciem mogącym znacząco oddziaływać na środowisko).
Specjaliści doszli do wniosku, że rozwiązania techniczne wprowadzone na fragmencie S8 nie są w stanie skutecznie chronić przed hałasem mieszkańców trzech bloków. Urząd marszałkowski podał, że znaczne przekroczenia norm dotyczą trzech adresów: Klaudyny 4 i 6 oraz Gwiaździstej 15A. Dodano, że w tych budynkach należy zastosować zabezpieczenia zapewniające właściwy klimat akustyczny w pomieszczeniach oraz odpowiednią izolacyjność przegród budowlanych. Ponadto, od teraz w tym miejscu nie można budować szpitali, domów opieki społecznej i budynków związanych ze stałym lub czasowym pobytem dzieci i młodzieży.
„Dzięki tej uchwale sejmiku mieszkańcy trzech nieruchomości, którzy doświadczają niedogodności akustycznych, związanych z ruchem na tej trasie S8, będą mogli ubiegać się o odszkodowanie na pokrycie kosztów związanych z zapewnieniem izolacji akustycznej, w celu komfortu zamieszkiwania. Obejmuje to m.in. wymianę stolarki okiennej w taki sposób, aby mogli uniknąć tego negatywnego oddziaływania hałasu” wyjaśnia urząd marszałkowski.
Jak można ubiegać się o odszkodowanie? Mieszkańcy lokali objętych obszarem ograniczonego użytkowania mogą indywidualnie składać wnioski do Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad. Taka możliwość trwa dwa lata od od dnia przyjęcia uchwały sejmiku w tej sprawie. Rzeczniczka warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, Małgorzata Tarnowska tłumaczy, że wnioski można już składać, jednak sprawa nie jest tak oczywista.
Wyjaśnia, że w takim przypadku przepisy nie określają procedur związanych z rozpatrywaniem i wypłatą odszkodowań. Na ten moment analizowane są możliwe ścieżki postępowania. Jeżeli chodzi o kwoty odszkodowania, to informuje, że GDDKiA nie jest właściwa w zakresie ustalania wysokości odszkodowań ani zakresu robót, które powinny być wykonane. Najprawdopodobniej jednak roszczenia rozpatrywane będą indywidualnie.
Źródło: tvnwarszawa.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.