Niezwykle użyteczne aplikacje i strony na Wszystkich Świętych. Pomogą zlokalizować grób
Każdemu może darzyć się zapomnienie o miejscu pochówku osoby, którą chcielibyśmy odwiedzić. W takiej sytuacji z pomocą przyjdą nam specjalne aplikacje mobilne oraz strony internetowe
Coraz więcej parafii i urzędów miasta udostępnia, zawierające wyszukiwarki, bazy danych grobów online. Są one wciąż aktualizowane oraz z roku na rok coraz bardziej obszerne. W sytuacji gdy chcemy odwiedzić konkretny grób, ale nie znamy jego lokalizacji (lub jej zapomnieliśmy), najlepiej rozpocząć poszukiwania przed udaniem się na cmentarz. Wiele aplikacji oraz stron internetowych działa skuteczniej na komputerze. Na innych urządzeniach wyszukiwanie może być mniej wygodne.
Należy jednak pamiętać, że strony te (lub aplikacje) różnią się w zależności od regionu i obejmują jedynie wybrane nekropolie. Jednym z najpopularniejszych tego typu stron jest ogólnopolska wyszukiwarka grobonet.com. Obejmuje ona bazy ponad 1,3 tysiąca polskich cmentarzy i obecnie zawarte są w niej informacje o ponad 6 milionach zmarłych. Odszukanie grobu jest możliwe po wpisaniu imienia, nazwiska, miejscowości lub województwa. Im dokładniejsze dane tym trafniejszy wynik. Aplikacja pokazuje również dokładny adres i lokalizację na cmentarzu, wskazując w którym rzędzie czy sektorze znajduje się grób.
Kolejnym podobnym serwisem jest Mogiły.pl, która posiada informacje o ponad 1,5 milionów pochowanych. Umożliwia także wyświetlanie mapy cmentarzy i zdjęcia nagrobków z tych miejsc, które zostały udokumentowane. Na stronie głównej znajduje się interaktywna mapa Polski, na której można klikać w kolejne obszary, tym samym zawężając wyniki wyszukiwania do poszczególnych nekropoli. Należy jednak pamiętać, że na tej stronie nie wszystkie cmentarze zostały udokumentowane.
Również można skorzystać z serwisu eCmentarze, który zawiera informacje o około 840 tys. pochowanych w 511 tys. grobach. Zaletą tej strony jest wygodne wyszukiwanie także na urządzeniach mobilnych. Tutaj wyszukiwarka podzielona jest na dwie sekcje – w pierwszej można znaleźć informacje o zmarłych zaczynając od miejscowości lub konkretnego cmentarza, zaś w drugiej – zaczynając od danych osoby zmarłej.
Oczywiście takie serwisy nie są jedynymi. Dla przykładu własną stronę z mapą posiada Zarząd Cmentarzy Komunalnych w Warszawie. Mimo iż wygląda na nieco przestarzałą, to jest w pełni funkcjonalna. Oczywiście posiada wyszukiwarkę, która pozwoli odnaleźć miejsce pochówku konkretnej osoby na terenie stolicy. Inne regiony również posiadają podobne rozwiązania (wystarczy skorzystać z wyszukiwarki Google i samodzielnie sprawdzić, czy w danym miejscu działa podobna aplikacja). Nie należy także zapominać o tradycyjnej metodzie, czyli o tablicach informacyjnych znajdujących się przy cmentarzach. Często zawierają one mapy, które mogą znacznie pomóc.
Źródło: dobreprogramy.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.