Tłumy w bankach i wzrost zainteresowania o 254 proc. Wszyscy chcą tyko jednego

Biuro Informacji Kredytowej opublikowało najnowsze dane. Klienci masowo składają wnioski do banków. Padł rekord.

Fot. Shutterstock

Ostatnie miesiące przyniosły zaskakujący obrót na rynku kredytów mieszkaniowych w Polsce. Zgodnie z najnowszymi danymi Biura Informacji Kredytowej (BIK), w październiku 2023 roku średnia wartość wnioskowanego kredytu mieszkaniowego osiągnęła poziom 421 tysięcy złotych, co jest najwyższym wynikiem w historii. Skala tego wzrostu pokazuje, jak zmieniają się potrzeby i możliwości finansowe Polaków w zakresie inwestycji w nieruchomości.

Według raportu BIK, wartość zapytań o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 254 procent rok do roku, a liczba wnioskujących o takie kredyty zwiększyła się o niemal 200 procent. To znaczące dane, które świadczą o rosnącej koniunkturze na rynku nieruchomości oraz o większej dostępności produktów kredytowych dla potencjalnych kredytobiorców.

Nowy, rządowy program spowodował rekordowy wzrost wniosków?

Wzrost zainteresowania jest jeszcze bardziej wyraźny, kiedy przyjrzymy się porównaniu miesięcznemu – tylko w ciągu miesiąca od września do października 2023 roku liczba osób wnioskujących o kredyty mieszkaniowe wzrosła o 13 procent. Skąd bierze się tak duże zainteresowanie? Odpowiedź może tkwić w popularności programu „Kredyt 2 proc.”, który zdaje się przyciągać szczególnie młode pokolenia kredytobiorców.

BIK zwraca uwagę, że aż 59 procent wnioskujących w październiku 2023 roku to osoby do 45 roku życia, które wcześniej nie miały zaciągniętego kredytu mieszkaniowego i które aplikowały o finansowanie do kwoty 600 tysięcy złotych. Sławomir Nosal, kierownik Zespołu Analiz Portfelowych BIK, podkreśla, że program rządowy może być kluczem do zrozumienia tej tendencji.

Ogromny skok wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych wskazuje nie tylko na zwiększoną zdolność kredytową Polaków, ale również może być odzwierciedleniem rosnących cen na rynku nieruchomości, które wymuszają na kredytobiorcach poszukiwanie coraz wyższych kwot finansowania.

Analiza danych z BIK może dostarczać istotnych wskazówek dla instytucji finansowych, deweloperów, a także dla polityków odpowiedzialnych za kształtowanie warunków prawnych i ekonomicznych na rynku kredytów mieszkaniowych. Czy wzrost zainteresowania utrzyma się i jakie będą długoterminowe skutki tego trendu dla gospodarki oraz dla kredytobiorców, to pytania, na które odpowiedź przyniesie najbliższa przyszłość.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl