Niezwykłe „diabelskie” zjawisko może pojawić się również w naszym ogrodzie! Lasy Państwowe wyjaśniają
Spacerując po lesie, lub spoglądając na własny trawnik w ogródku, możemy natknąć się na niezwykły widok. Nasi przodkowie nazywali je czarcim kręgiem, kręgami czarownic lub czarcim kołem. Lasy Państwowe tłumaczą, czym faktycznie ono jest
Na swoim portalu na Facebooku, Nadleśnictwo Kłodawa opublikowało zdjęcie niecodziennego, leśnego zjawiska. Fotografia wykonana została w Leśnictwie Łośno niedaleko miejscowości Mszaniec, a przedstawia ona tak zwane „czarcie kręgi”, choć nasi przodkowie nazywali je także czarcimi kołami lub kręgami czarownic. Takie zjawisko nie występuje jedynie w Polsce. W krajach anglojęzycznych znane jest jako „Fairy ring” (ang. wróżkowy krąg, krąg wróżek), w Niemczech i Francji, podobnie jak w Polsce, określa się je mianem „Hexenring” oraz „Rond de sorcières” (niem., fr. kręgi/pierścienie czarownic).
Takie zgodne nazwy powstały dzięki niezwykłemu kształtu zjawiska, gdyż grzyby rosną w taki sposób, że tworzą pierścień. Jednak jak powstaje taki „czarci krąg”? Nadleśnictwo Kłodawa wyjaśnia, że powstaje ono w warunkach sprzyjających rozwojowi grzybów w lasach, na łąkach, a nawet na przydomowych trawnikach.
„Grzybnia, rozrastając się, wyczerpuje składniki odżywcze i zatruwa glebę swoimi toksynami. To stwarza niekorzystne warunki do rozwoju grzyba i hamuje jego wzrost wewnątrz okręgu” – opisano w poście.
Dodano, że rozwój grzybni oraz wzrost owocników możliwy jest tylko na obrzeżach pierścienia. Tam bowiem znajduje się wiele składników odżywczych. Dawni Słowianie wierzyli natomiast, że kręgi powstawały w miejscu sabatu i były efektem odprawiania czarów. Wspomniano również ciekawostkę, która mówi o wykorzystaniu motywu „czarciego kręgu” przez pisarza Andrzeja Sapkowskiego w swojej sadze o Wiedźminie, dokładniej w opowiadaniu „Ziarno prawdy”.
Źródło: rmf24.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.