Apel Ministerstwa Cyfryzacji. Jak chronić swoją prywatność?
Na swoim profilu na Facebooku Ministerstwo Cyfryzacji zaapelowało do internautów, aby pamiętali, że w sieci nie istnieje całkowita anonimowość, Są jednak pewne kroki, które można podjąć
Ministerstwo Cyfryzacji w swoim wpisie wyjaśnia, że wszyscy użytkownicy zostawiają w sieci tzw. cyfrowe ślady. Te z kolei zawierają między innymi informacje o adresie IP czy geolokalizacji, ale także sporą liczbę informacji, które sami publikują – na przykład w mediach społecznościowych. Takie dane następnie mogą zostać wykorzystane przez cyberprzestępców, zwłaszcza jeżeli chodzi o kradzież tożsamości. Wówczas większa liczba danych o ofierze prowadzi do skuteczniejszych ataków po podszyciu się pod daną osobę.
Możemy jednak w znaczonym stopniu zadbać o swoją prywatność w sieci. W tym celu należy ograniczyć liczbę danych, które mogą być zbierane przez serwery usług, internetowe aplikacje czy programy w komputerze. Szczególnie zaleca się trzy sposoby, do których należą: łączenie urządzenia z inernetem poprzez VPN, korzystanie z przeglądarki w trybie incognito oraz szyfrowanie poufnych danych wysyłanych e-mailem (hasło należy przesłać inną drogą, na przykład telefonicznie).
Szczególnie uważne powinny być osoby czynnie korzystające z social mediów. Najniebezpieczniejsze są sytuacje, w których użytkownik chętnie dzieli się licznymi zdjęciami ze swojej codzienności i komunikuje swoje działania. Takie informacje mogą być znakomitą wskazówką dla złodziei i oszustów.
Źródło: dobreprogramy.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.