Nie żyje ikona polskiego kina. Izabela Cywińska odeszła przed świętami
Izabela Cywińska, znana i szanowana polska reżyserka teatralna i filmowa, a także była minister kultury i sztuki, zmarła 23 grudnia 2023 roku w wieku 88 lat. Jej życie i kariera artystyczna były pełne wybitnych osiągnięć i znaczących momentów, które wywarły istotny wpływ na polską kulturę.
Wczesne lata i edukacja Urodzona 25 marca 1935 roku we Lwowie, Izabela Cywińska pochodziła z rodziny o bogatej tradycji, która pieczętowała się herbem Puchała. Jej edukacyjna ścieżka obejmowała etnografię na Uniwersytecie Warszawskim oraz studia reżyserskie na Wydziale Reżyserii Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie.
Kariera teatralna Kariera Cywińskiej była związana z wieloma znaczącymi instytucjami teatralnymi w Polsce. W latach 1970–1973 pełniła funkcję dyrektora Teatru im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Następnie, od 1973 do 1989 roku, była dyrektorem Teatru Nowego w Poznaniu, gdzie reaktywowała tę instytucję i wyreżyserowała szereg ważnych spektakli, w tym „Oskarżony: czerwiec pięćdziesiąt sześć”. W okresie stanu wojennego doświadczyła internowania z powodu swojej działalności artystycznej.
Telewizja i kino Cywińska wniosła również znaczący wkład w polską telewizję i kinematografię. Była odpowiedzialna za reżyserię wielu spektakli w Teatrze Telewizji oraz produkcje filmowe, w tym popularny serial „Boża podszewka” oraz filmy „Kochankowie z Marony” i „Cud purymowy”.
Działalność polityczna i społeczna Pomiędzy 1989 a 1991 rokiem Izabela Cywińska pełniła funkcję ministra kultury i sztuki w rządzie Tadeusza Mazowieckiego. Była aktywna politycznie, wspierając Partię Demokratyczną oraz udzielając poparcia Bronisławowi Komorowskiemu w wyborach prezydenckich. Zaangażowała się również w działalność na rzecz Muzeum Historii Żydów Polskich Polin w Warszawie.
Życie osobiste i pamiętniki Cywińska była żoną aktora Janusza Michałowskiego. Autorka wspomnień „Nagłe zastępstwo. Z dziennika pani minister” oraz pamiętnika „Dziewczyna z Kamienia”, pozostawiła po sobie bogatą spuściznę literacką.
Jej śmierć stanowi wielką stratę dla polskiej kultury. Izabela Cywińska zapamiętana zostanie jako ikona polskiego teatru i filmu, a także jako postać, która miała znaczący wpływ na rozwój kultury i sztuki w Polsce.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.