Trzeci stopień zagrożenia w Tatrach! Osoby spędzające tam ferie powinny uważać
Specjaliści ostrzegają przed groźnymi warunkami w Tatrach, gdzie pogoda może być obecnie niebezpieczna dla zdrowia i życia. Podniesiony został stopień zagrożenia lawinowego

Fot. Pixabay
Jak ostrzega w komunikacie Tatrzański Park Narodowy, w dniu dzisiejszym w regionach górskich panuje bardzo trudna sytuacja pogodowa. Poza silnymi porywami wiatru, które utrudniają poruszanie się oraz stwarzają zagrożenie dla zdrowia i życia, zwiększony został stopień zagrożenia lawinowego (do trzeciego w skali pięciostopniowej). Jak podkreśla TOPR, warunki do górskich wędrówek są niekorzystne i konieczne jest zachowanie podstawowych środków bezpieczeństwa.
Ratownicy informują także, że z powodu ciągłych opadów śniegu i nasilającego się wiatru oraz prognozowanego wzrostu temperatury warunki lawinowe mogą być coraz gorsze. Wyjaśniono, że śnieg jest słabo związany z podłożem, a większe zbocza stają się coraz mniej stabilne. Na wszystkich wystawach lawiny mogą schodzić samoistnie.
Dodano, że ze względu na silny wiatr nie kursują kolej linowa oraz wyciągi na Kasprowym Wierchu, jednak sytuacja może ulec zmianie. Eksperci ostrzegają ponadto, że powyżej górnej granicy lasu warunki do uprawiania turystyki są bardzo trudne. Miejscami utworzyły się głębokie zaspy i nawisy śnieżne, zaś sam śnieg jest przewiany i słabo związany z podłożem.
Pod wpływem silnego wiatru mogą się łamać gałęzie i drzewa, które mogą upadać na szlaki. Z tego względu, na eksponowanym terenie TPN zaleca noszenie kasku. Ponadto w rejonie wschodniej ściany Wielkiego Szczytu Mięguszowieckiego odradza się działalność taternicką, a podczas wędrówek na Przełęcz pod Chłopkiem trzeba zachować szczególną ostrożność.
Zawsze gdy udajemy się w góry musimy pamiętać o kilku zasadach, przede wszystkim o odpowiednim wyposażeniu we właściwą do pogody odzież oraz górskie buty. Zimą trzeba również mieć przy sobie odpowiedni sprzęt: raki, czekan, kask, lawinowe ABC (detektor lawinowy, sonda i łopatka), którym trzeba umieć się posługiwać. Ponadto na szlakach górskich często jest ślisko (nawet o małym nachyleniu) dlatego należy zaopatrzyć się w raczki i kijki.
TPN zaznacza, że w wyższych partiach gór wiatr sprawia, że mróz jest znacznie mocniej odczuwalny, dlatego poruszanie się w takich warunkach wymaga doświadczenia, umiejętności oceny zagrożenia lawinowego i dostosowania trasy do aktualnie panujących warunków.
Źródło: Interia

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.