Wybory samorządowe 2024. Kiedy i gdzie będziemy mogli głosować?
Nadchodzą wybory samorządowe, które w tym roku odbędą się już w kwietniu. Z tego powodu wielu wyborców zaczęło zadawać ważne pytania, na które odpowiadają przedstawiciele stołecznego ratusza

Fot. Shutterstock
Wybory samorządowe 2024 odbędą się w niedzielę, 7 kwietnia, w godzinach 7:00-21:00. Jeżeli wystąpi potrzeba, to drugą turę zaplanowano na 21 kwietnia, równo dwa tygodnie później. Kampania wyborcza z kolei będzie trwała od 23 marca do dnia 5 kwietnia, do godz. 24:00. W tym czasie możemy spodziewać się wielu plakatów i banerów na ulicach oraz spotów wyborczych w telewizji oraz online.
W pierwszą niedzielę kwietnia wyborcy będą głosowali na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, a także radnych gmin, powiatów oraz sejmików województw. Prowadzone będą również wybory do rad dzielnic oraz osiedli. Na stronie internetowej Urzędu Miasta Warszawy wyjaśniono, że w wyborach na prezydenta stolicy do Rady Warszawy, Rad Dzielnic Warszawy mogą wziąć udział obywatele polscy, obywatele państw należących do Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.
Dodatkowo należy zaznaczyć, że w nadchodzących wyborach samorządowych mogą głosować jedynie wyborcy ujęci w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie Warszawy. Z kolei aby zostać ujętym w stałym obwodzie głosowania, należy być zameldowanym na pobyt stały lub złożyć odpowiedni wniosek. Można to zrobić osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Warszawy, gdzie wyborca zamieszkuje, lub poprzez ePUAP.
Jak zaznaczono, tym razem nie będzie można pobrać zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania. Nie będzie zatem możliwości zagłosować na listy warszawskie przebywając w innym mieście. Przypomniano również, że dokładny numer i adres komisji wyborczej można sprawdzić w serwisie gov.pl (opcja „Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”).
Warto pamiętać, że dla osób z niepełnosprawnościami oraz seniorów, którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat, dostępne są ułatwienia, dzięki którym nie będą oni musieli osobiście stawić się w lokalu wyborczym. Do dnia 25 marca 2024 można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do Komisarza Wyborczego z siedzibą przy placu Bankowym 3/5 w Warszawie. Natomiast do 29 marca 2024 roku jest możliwość złożenia wniosku o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, by pełnomocnik mógł zagłosować w imieniu konkretnej osoby.
Źródło: eska.pl

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.