Polakom grozi kara nawet milion złotych! Czas do końca lutego

Niektórzy obywatele Polski będą musieli uiścić obowiązkową daninę w wysokości 300 złotych. Nieuregulowanie tego zobowiązania może skutkować nałożeniem sankcji finansowej sięgającej nawet miliona złotych!

Fot. Warszawa w Pigułce

Przed końcem lutego, grupa przedsiębiorców w Polsce zobowiązana jest do uregulowania rocznej opłaty w wysokości 300 złotych. Nieuiszczenie tego obciążenia może skutkować surową karą finansową, która może wynieść aż do miliona złotych.

Rocznie, wybrane grupy polskich biznesmenów są zobowiązane do wniesienia specyficznej opłaty za wpis do Rejestru Bazy Danych o Odpadach, znanej też jako BDO. Ten rejestr to system gromadzenia informacji o produktach, opakowaniach oraz zarządzaniu odpadami, który dotyczy producentów i importerów wybranych towarów z wymogiem rejestracji w BDO. Kto musi płacić tę roczną opłatę? Jakie są stawki oraz jakie sankcje grożą za brak płatności?

Rejestracja w BDO dotyczy przede wszystkim przedsiębiorstw, które wprowadzają na rynek polski takie produkty jak baterie, elektronika, opony, czy też opakowania wielokrotnego użytku. Zobowiązani do opłat są również importerzy, producenci, nabywcy wewnątrzunijni tych produktów oraz reprezentanci zagranicznych firm. Przyznanie numeru w BDO jest powiązane z wniesieniem opłaty rejestracyjnej, a każdego roku, do dnia 28 lutego (lub 29 w latach przestępnych), te podmioty muszą opłacić roczne potwierdzenie swojej obecności w rejestrze.

Kwota rocznej opłaty BDO różni się w zależności od wielkości przedsiębiorstwa. Dla mikroprzedsiębiorstw, zatrudniających mniej niż 10 osób, opłata wynosi 100 zł, dla większych firm jest to 300 zł. Te kwoty są stałe i niezależne od obrotów czy zysków firmy.

Warto odnotować, że nowo zarejestrowane przedsiębiorstwa w BDO, które w tym samym roku wniosły opłatę rejestracyjną, oraz te, które są częścią systemu zarządzania środowiskowego EMAS, zwolnione są z rocznej opłaty BDO.

Niespełnienie tego obowiązku może skutkować wykreśleniem z rejestru oraz nałożeniem ogromnej kary finansowej, sięgającej miliona złotych. Jest to istotny obowiązek każdego przedsiębiorstwa działającego w ramach regulacji środowiskowych UE, a roczna opłata wydaje się być stosunkowo niska w porównaniu do potencjalnych sankcji za jej nieuiszczenie.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl