Zbliżają się wybory samorządowe 2024. O tym warto wiedzieć!

Wielkimi krokami zbliżają się wybory samorządowe, które będą miały miejsce już w kwietniu. Wiele osób zadaje w związku z tym istotne pytania. Podano ważne informacje, o których powinien wiedzieć każdy wyborca

Fot. Shutterstock

15 stycznia tego roku, podczas konferencji prasowej, premier Donald Tusk ogłosił ważną datę dla polskiej sceny politycznej. Wskazał on termin wyborów samorządowych na dzień 7 kwietnia 2024 roku. Wtedy to Polacy będą mogli zadecydować o składzie organów samorządu terytorialnego.

Głosować będziemy na prezydentów miast, burmistrzów, wójtów, a także radnych gmin, powiatów oraz sejmików województw. Prowadzone będą również wybory do rad dzielnic oraz osiedli. W razie zaistnienia takiej potrzeby potrzeby, druga tura głosowania może odbyć się pod dwóch tygodniach, czyli 21 kwietnia. Głosować będzie można w godzinach 7:00-21:00.

Jak wyjaśniają przedstawiciele Urzędu Miasta Warszawy na oficjalnej stronie internetowej, w wyborach na prezydenta stolicy do Rady Warszawy, Rad Dzielnic Warszawy mogą wziąć udział obywatele polscy, obywatele państw należących do Unii Europejskiej oraz obywatele Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, którzy najpóźniej w dniu głosowania kończą 18 lat, posiadają czynne prawo wyborcze oraz stale zamieszkują na obszarze tej gminy.

Ważną kwestią jest fakt, że głosować mogą jedynie osoby ujęte w Centralnym Rejestrze Wyborców w stałym obwodzie głosowania na terenie Warszawy. Takie osoby muszą być zameldowane na stały pobyt lub złożyć odpowiedni wniosek – osobiście w Delegaturze Biura Administracji i Spraw Obywatelskich w dzielnicy Warszawy, gdzie wyborca zamieszkuje, lub poprzez ePUAP.

Tym razem nie będzie możliwości pobrania zaświadczenia o prawie do głosowania oraz złożyć wniosku o zmianę miejsca głosowania. To z kolei oznacza, że nie będzie można zagłosować na listy warszawskie przebywając w innym mieście. Przypomniano również, że dokładny numer i adres komisji wyborczej można sprawdzić w serwisie gov.pl (opcja „Sprawdź swoje dane w Centralnym Rejestrze Wyborców”).

Należy zaznaczyć również o ułatwieniach dostępnych dla seniorów (którzy najpóźniej w dniu wyborów skończą 60 lat) oraz osób z niepełnosprawnościami. Dzięki tym ułatwieniom nie będą oni musieli osobiście stawić się w lokalu wyborczym. Do 25 marca 2024 można zgłosić zamiar głosowania korespondencyjnego do Komisarza Wyborczego z siedzibą przy placu Bankowym 3/5 w Warszawie, a do 29 marca można złożyć wniosek o sporządzenie aktu pełnomocnictwa, by pełnomocnik mógł zagłosować w imieniu konkretnej osoby.

Źródło: Interia/eska.pl

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl