Już niedługo wyjątkowe zjawiska na niebie! Kiedy będziemy je podziwiać?

Za kilka dni naturalny ziemski satelita ma wejść w fazę tak zwanej Pełni Robaczego Księżyca. Ponadto zjawisko to zbiegnie się z innym, mianowicie półcieniowym zaćmieniem Księżyca, jednak w Polsce będziemy mogli podziwiać tylko pierwszy z nich

Fot. Pixabay

W najbliższy poniedziałek, 25 marca, dokładnie o godzinie 8:01 nastąpi punkt kulminacyjny marcowej pełni czyli Pełni Robaczego Księżyca. O ile pozwolą na to warunki atmosferyczne, będziemy mogli podziwiać to wyjątkowe zjawisko w Polsce. Skąd jednak wzięła się nazwa Pełni Robaczywego Księżyca?

Rdzenne ludy Ameryki Północnej zauważyli, że gdy rośnie temperatura powietrza i powoli nagrzewa zmrożoną po zimie glebę, to na powierzchnię ziemi wydostają się, ukryte pod nią dżdżownice i inne robaki. Tym samym tworzą one na ziemi liczne, charakterystyczne ślady. Na cześć tych stworzeń powstała wśród Indian taka nazwa. Zjawisko to nosi również nazwę Czystej Pełni, Pełni Śmierci lub Skrzypiącej Pełni. Ostatnia ma związek z pękającą pokrywą śnieżną, po tym jak topi się w ciągu dnia oraz zamarza w nocy.

Tego samego dnia będzie miało miejsce półcieniowe zaćmienie Księżyca, a jego maksimum nastąpi o godz. 7.12 czasu uniwersalnego (w Polsce będzie wtedy godz. 8.12). Niestety nie będziemy mogli go podziwiać w naszym kraju, gdyż będzie ono widoczne w obu Amerykach, we wschodniej Australii, Grenlandii, wschodniej Azji, zachodniej Afryki oraz zachodnich regionów Europy. Zjawisko to powstaje, gdy Księżyc przemieszcza się w półcieniu Ziemi, a do jego tarczy dociera tylko część światła słonecznego, przez co tylko jej fragment wydaje się ciemniejszy.

Źródło: TVN Meteo

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl