Te zapachy odstraszają gołębie. Będą omijać Twój balkon szerokim łukiem

Gołębie w dużych miastach nie są nadzwyczajnym widokiem, a dla wielu ludzi stanowią prawdziwe utrapienie. Cykliczne usuwanie ich odchodów, piór oraz gniazd z balkonów, a także donośne odgłosy i parapetów może przyprawić niejednego o migrenę. Istnieją jednak domowe sposoby, które skutecznie odstraszą nieproszonych, ptasich lokatorów

Fot. Pixabay

Powiedzenie „lepiej zapobiegać niż leczyć” doskonale sprawdza się również w przypadku natrętnych wizyt gołębi na naszych balkonach i parapetach. Jednak mimo, że są dla nas uciążliwe, pamiętajmy o tym aby nie krzywdzić tych zwierząt. Gołębie instynktownie szukają dogodnych dla siebie miejsc na uwicie gniazda, a w wypadku dużych miast to właśnie przestrzenie na wysokich budynkach są idealną lokacją. Należy również pamiętać, że za niszczenie już złożonych jaj grozi odpowiedzialność karna.

Znanym sposobem jest instalacja siatek lub specjalnych „kolców” na gołębie, które nie robią im krzywdy, a uniemożliwiają przesiadywanie w wybranych miejscach. Znane jest również korzystanie z różnych „straszaków”, w postaci sztucznych ptaków drapieżnych, jednak takie rozwiązanie nie spełnia zamierzonego celu.

W sklepach można kupić również metalowe wiatraczki albo dzwoneczki, które wprawione w ruch wiatrem wydają nieprzyjemne dla gołębi dźwięki. Takie metody również mogą jednak okazać się nieskuteczne, gdyż wbrew pozorom gołębie to inteligentne zwierzęta. Na szczęście są one również bardzo wrażliwe na zapachy, a część z nich skutecznie je odstrasza. Oto niektóre z naturalnych środków, którymi możemy spryskać, lub rozsypać je, na parapetach lub balkonach:

  • naftalina – kulki naftalinowe najlepiej przesypać do mniejszych woreczków wykonanych z tkaniny i porozwieszać tam, gdzie zaczynają gromadzić się ptaki.
  • ocet – warto nim pryskać powierzchnie, na których zazwyczaj przesiadują gołębie.
  • eukaliptusowy olejek eteryczny – nieprzyjemny dla gołębi sprawi, że będą one omijać z daleka spsikaną powierzchnię.
  • przyprawy – lawenda, mięta, pieprz, chill – należy je rozsypać na powierzchni lub umieścić w woreczkach.

Należy jednak pamiętać aby regularnie stosować te specyfiki, gdyż zapachy mogą szybko wywietrzeć i nie będą już stanowić problemu dla gołębi.

Źródło: Interia

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl