Co powinno się znaleźć w wielkanocnym koszyczku? Poszczególne produkty mają swoją symbolikę!

Koszyczek wielkanocny jest nieodłącznym elementem tradycji nadchodzących świąt. Wierni jutro będą zanosić je do świątyń, jednak również dla osób niewierzących mogą one posłużyć również jako wyjątkowy element dekoracyjny na wielkanocnym stole. Produkty, które wkładamy do koszyczka nie są przypadkowe, a każdy z nich ma swoje unikalne znaczenie

Fot. Pixabay

W tradycji chrześcijańskiej Wielka Sobota jest czasem oczekiwania zmartwychwstania oraz święcenia pokarmów. Ta tradycja sięga czasów wczesnochrześcijańskich, kiedy to składano w ofierze zboża, oliwę, sery lub wina. Później zaczęto święcić te pokarmy, których nie spożywano w czasie Wielkiego Postu.

W Polsce taki zwyczaj ma swoje korzenie w XIII wieku. W dawnych czasach to duchowny przyjeżdżał do posiadłości (szczególnie zamożniejszej warstwy społecznej) i błogosławił wszystko co było wystawione na stole. Dziś z kolei to wierni przychodzą do kościołów aby poświęcić koszyczki, które powinny zawierać poszczególne produkty:

  • Chleb – jest to w wierze chrześcijańskiej symbol Ciała Chrystusa, który przyjmowany jest w trakcie mszy świętej. Również jest to pamiątka cudownego rozmnożenia pokarmu przez Jezusa. Chleb uniwersalnie symbolizuje także sytość, dostatek i pomyślność, jako pokarm od ziemi.
  • Jajka – są symbolem płodności, a także w chrześcijaństwie zmartwychwstania, życia oraz zwycięstwa nad śmiercią. Podczas śniadania w Niedzielę Wielkanocną również dzielimy się jajkiem i składamy sobie przy tym życzenia. W przeszłości święconym jajkiem dotykano zwierzęta domowe, by uchronić je od chorób, a na polach zakopywano skorupki, aby zapewnić tym miejscom urodzaj.
  • Baranek – symbolizuje Chrystusa, nazywanego Barankiem Bożym oraz łagodność, niewinność i ofiarę. Często towarzyszy mu czerwona chorągiewka, która oznacza zwycięstwo życia nad śmiercią. Jako symbol baranek występuje również w Starym Testamencie, a jego krew miała ratować żydowskich pierworodnych synów podczas ostatniej plagi egipskiej. W koszyczku baranek najczęściej przygotowany jest z ciasta lub lukru.
  • Sól – jest to w wielu wierzeniach symbol nieśmiertelności, gdyż zapobiega przed psuciem się pokarmów. Oznacza również prostotę życia, oczyszczenie i prawdę. W dawnych wierzeniach sól również odstraszała złe moce oraz nieprzychylne żywym duchy, z tego względu rozsypywana była w izbach, przed domami
  • Chrzan – symbolizuje Mękę Pańską. Państwowe Muzeum Etnograficzne w Warszawie ponadto wyjaśnia, że tradycja ludowa widzi w nim również symbol tężyzny fizycznej, krzepy i witalności.
  • Wędlina – nawiązuje do mięsa baranka, a także symbolizuje dobrobyt i pomyślność, z uwagi na to, że w dawnych czasach nie codziennie można było pozwolić sobie na jedzenie mięsa.
  • Wielkanocna babka/mazurek/ciasta lub inne słodkie wypieki – symbolizują słodką nagrodę za umartwienia okresu Wielkiego Postu oraz przemienienie nieukształtowanej materii w formę doskonałą.
  • Woda święcona – symbol Ducha Świętego, oczyszczenia z grzechu i przygotowania do nowego życia.

Niektórzy do koszyczków dodają również nieodłączny element wielkanocnych świąt, czyli zajączka (czasem w parze z kurczęciem). Według ludowej tradycji, zając jako pierwszy miał zobaczyć Zmartwychwstałego Chrystusa z uwagi na to, że zajęczaki śpią z otwartymi oczami. Zające i króliki symbolizują także płodność i odradzanie się natury po zimie.

Źródło: rmf24.pl

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl