Znalazłeś wymarzoną ofertę pracy? Uważaj, to może być oszustwo!
W sieci w łatwy sposób możemy szukać interesujących nas ofert pracy. Znajdujemy je na specjalnie do tego utworzonych stronach i portalach ale również w mediach społecznościowych. Należy jednak zachować ostrożność i zdrowy rozsądek, bo niektóre oferty pracy okazują się „zbyt piękne, aby były prawdziwe”

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce
Wysokie zarobki, małe wymagania, niewiele obowiązków i dużo benefitów. O takiej pracy marzy większość osób jednak w rzeczywistości rzadko zdarzają się sytuacje, w których da się zarobić fortunę i nie pracować zbyt ciężko. Zbyt korzystne oferty zatem powinny od razu wzbudzać naszą czujność, a eksperci z Cyber Rescue ostrzegają przed nową metodą oszustów. Ci bowiem organizują fałszywe procesy rekrutacyjne.
Schemat działania cyberprzestępców polega na przygotowaniu bardzo atrakcyjnej oferty pracy z niewygórowanymi wymaganiami i wysokim wynagrodzeniem. Gdy kandydat zgłosi się do „pracodawcy”, otrzyma link do formularza aplikacyjnego, w którym zawarte są miejsca na dane – imię, nazwisko, wiek, płeć, adres mailowy i numer telefonu. Następnie „rekruter” kontaktuje się z potencjalną ofiarą przez WhatsApp i informuje o rzekomym wygraniu procesu rekrutacyjnego.
Następnym działaniem oszusta jest przesłanie linku do platformy inwestycyjnej, pod pretekstem szkolenia dla nowych pracowników, gdzie ofiara jest nakłaniana do aktywowania na niej konta, poprzez wpłacenie niewielkiej kwoty. Na ty niestety jednak się nie kończy. Jak wyjaśnia specjalistka ds. cyberbezpieczeństwa, Karolina Kmak, fałszywi doradcy zachęcają również do pobrania pulpitu zdalnego, przykładowo do „pomocy w rejestracji”. Jeżeli ofiara nie zorientuje się w porę, udostępni oszustom swoje urządzenie oraz zawartych w nim wszystkich danych wrażliwych.
Należy zwracać również uwagę na ogłoszenia, w których występują błędy językowe oraz merytoryczne oraz brak oficjalnej strony internetowej lub wiele negatywnych opinii na temat firmy. Ponadto podejrzenia powinna wzbudzić sytuacja, w której rekruter naciska na szybkie podjęcie decyzji. Prowadzenie komunikacji przez WhatsAppa i namawianie do dokonywania jakiejkolwiek inwestycji również jest działaniem podejrzanym.
Źródło: dobreprogramy.pl

Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.