Szachowy świat w żałobie. Odeszła arcymistrzyni z Warszawy Joanna Dworakowska

Smutna wiadomość wstrząsnęła polskim środowiskiem szachowym. W niedzielny wieczór portal Kocham Szachy przekazał informację o śmierci Joanny Dworakowskiej, wybitnej polskiej arcymistrzyni. Miała zaledwie 45 lat. Przyczyna jej odejścia nie została oficjalnie potwierdzona, jednak nieoficjalnie mówi się o chorobie nowotworowej.

Autorstwa This photo was taken by Krzysztof SzelągAutorem zdjęcia jest Krzysztof SzelągWykorzystując zdjęcie proszę podać jako autora:Krzysztof Szeląg / Wikimedia Commons – Praca własna, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=109615211

Joanna Dworakowska była jedną z najjaśniejszych gwiazd na szachowym firmamencie. Tytuł arcymistrzyni zdobyła już w 1997 roku, a cztery lata później, jako jedna z nielicznych kobiet, sięgnęła po męski tytuł mistrza międzynarodowego. Jej kariera obfitowała w liczne sukcesy, zarówno na arenie krajowej, jak i międzynarodowej.

Trzykrotnie sięgała po złoto mistrzostw Polski seniorek (1997, 1998, 2001), trzykrotnie po srebro (1995, 2000, 2003) i raz po brąz (2006). Błyszczała także w rozgrywkach błyskawicznych, zdobywając trzy złote medale mistrzostw kraju. Pięciokrotnie triumfowała w drużynowych mistrzostwach Polski.

Na światowych szachownicach również zapisała piękne karty. W 2001 roku w mistrzostwach świata kobiet w Moskwie dotarła do III rundy, po drodze pokonując byłą wicemistrzynię świata, Nanę Ioseliani. Rok później zajęła wysokie IX-XII miejsce w Pucharze Świata w Hyderabadzie.

Dworakowska ma na koncie tytuł wicemistrzyni świata juniorek do lat 20 (Żagań 1997), dwa brązowe medale mistrzostw Europy w szachach szybkich (2000 i 2006) oraz srebrny medal akademickich mistrzostw świata (Stambuł 2004).

Wielokrotnie reprezentowała biało-czerwone barwy w najważniejszych drużynowych imprezach, takich jak olimpiady szachowe, drużynowe mistrzostwa świata i Europy. Wraz z drużyną sięgnęła po brązowy medal olimpijski (2002), złoto (2005) i srebro (2007) drużynowych mistrzostw Europy. Indywidualnie zdobyła brąz drużynowych mistrzostw świata (2009) i srebro drużynowych mistrzostw Europy (2009).

Śmierć Joanny Dworakowskiej to ogromna strata dla polskich szachów. Odeszła nie tylko wybitna zawodniczka, ale także inspiracja dla młodego pokolenia, szczególnie dziewcząt stawiających pierwsze kroki na szachowej drodze.

„Straszna wiadomość” – tak zareagował arcymistrz Michał Krasenkow. Jego słowa odzwierciedlają uczucia całego środowiska. Fani licznie wyrażają swój smutek i niedowierzanie w mediach społecznościowych.

Joanna Dworakowska pozostanie w naszej pamięci jako jedna z największych postaci polskich szachów. Jej osiągnięcia, ale także postawa pełna pasji i zaangażowania, na zawsze zapisały się w historii tej królewskiej gry. Cześć Jej pamięci!

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl