Obcokrajowcy zdewastowali zabytek nad Wisłą!
W godzinach nocnych z 22 na 23 kwietnia, nad brzegiem Wisły, na historycznych bulwarach, trójka młodzieńców z Hiszpanii została zatrzymana przez specjalny oddział straży miejskiej podczas nielegalnego malowania graffiti. Aktem wandalizmu objęty został fragment muru, który stanowi część zabytku.
Krótko po 2:30 nad ranem, świadek zawiadomił straż miejską o osobach nanoszących graffiti na mur blisko Wisły, w przestrzeni między mostem Śląsko-Dąbrowskim a nowo wybudowanym mostem dla pieszych i rowerzystów. Strażnicy bez zwłoki udali się na wskazane miejsce, gdzie zastali trójkę mężczyzn. Jeden z nich był akurat w trakcie malowania, podczas gdy jego towarzysze pełnili rolę wypatrujących niebezpieczeństwa. Kiedy dostrzegli nadjeżdżający patrol, podjęli próbę ucieczki, jednak nie zdołali zniknąć w mroku nocy – zostali zatrzymani po krótkim pościgu. Funkcjonariusze znaleźli przy zatrzymanych cztery puszki z farbą i ślady świeżej farby na ich rękach. Zatrzymani Hiszpanie, w wieku 22 lat, byli autorami dużego graffiti o wymiarach 9 metrów szerokości i 2 metrów wysokości. Po zatrzymaniu, sprawcy zostali przekazani w ręce policji i odtransportowani do lokalnego komisariatu na ulicy Wilczej.
Miejsce ich wybryku, bulwary nadwiślańskie, rozciągające się od Wybrzeża Kościuszkowskiego aż do bulwarów Gdańskich, mają bogatą historię sięgającą pierwszej połowy XIX wieku. Fragment ten, wybudowany w okresie od 1821 do 1841 roku, początkowo pełnił funkcje użytkowe, w tym kolejowe, a przy ulicy Karowej funkcjonował punkt przeładunkowy towarów. Rewitalizacja przestrzeni nadwiślańskiej miała miejsce w latach trzydziestych XX wieku, kiedy to, według koncepcji prezydenta Starzyńskiego, bulwary zyskały obecny, rekreacyjny charakter. Obecnie są one ważnym zabytkiem i podlegają ochronie konserwatora zabytków stolicy.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.