Ostatnie rady nauczycieli przed egzaminami! O tym powinni pamiętać maturzyści
Zbliżają się egzaminy maturalne, co u wielu tegorocznych maturzystów wywołuje ekscytację ale również zrozumiały niepokój. Z pomocą przychodzą jednak doświadczeni nauczyciele, którzy mają kilka cennych porad dla absolwentów szkół ponadpodstawowych
We wtorek, 7 maja o godzinie 9:00 rozpocznie się pierwszy z serii egzaminów maturalnych, czyli egzamin z języka polskiego na poziomie podstawowym. Katarzyna Dammicco, polonistka, autorka profilu Trudny Język Polski przyznaje, że według jej obserwacji, tegoroczni maturzyści są lepiej przygotowani niż w zeszłym roku. Zapytana o to, na czym maturzyści powinni się skupić w ostatnich dniach przed egzaminem odpowiedziała, żeby skupić się na najważniejszych informacjach oraz kluczowych lekturach.
W tym roku w wypracowaniu maturalnym nie będzie wskazanej lektury, do której trzeba się odwołać, natomiast można ją wybrać samemu. Jeżeli jednak uczeń jest zaznajomiony ze wszystkimi lekturami, może powtórzyć sobie motywy, archetypy oraz powtarzalne zjawiska, które się w nich pojawiają.
„Czasem w ramach zabawy zastanawiamy się nad tym, jakie motywy mogą pojawić się na maturze z języka polskiego. Ale nie na serio, bo matura to nie totolotek. Oczywiście jakieś prawdopodobieństwo pojawienia się danego tematu jest. Ale nie tyle chodzi o wykucie motywów, ile o zrozumienie pojęcia, polecenia, tematu. Sprawne poruszanie się w treści i obudowie okołoliterackiej 4-5 lektur jest ważniejsze niż wyrzucanie z siebie nauczonych szczegółów. Radzę jednak podchodzić do tego bez demonizowania. – podkreśla.
Natomiast Piotr Szwed, polonista z jednego z łódzkich liceów wyjaśnia, że ważna jest znajomość kryteriów oceniania i zachęca maturzystów do przejrzenia plików z wymaganiami egzaminacyjnymi do konkretnych przedmiotów. To pozwoli zredukować stres oraz uspokoić się nam przed kluczowym dniem. Ponadto, jeżeli zauważymy coś, czego zapomnieliśmy, mamy jeszcze czas na nadrobienie materiału.
Dodaje również, że na maturze z języka polskiego najwięcej punktów możemy otrzymać z wypracowania, które powinno być zapisem rozważań i refleksji. Jak wskazuje, „powinno być widoczne to, że uczeń analizuje, myśli”. Czasem maturzyści popełniają błąd i skupiają się na opowieści o wydarzeniach z wybranej lektury i streszczeniu najważniejszych wątków, zapominając o tym, że lektura ma być jedynie punktem odniesienia.
Polonista radzi ponadto, aby w miarę możliwości powołać się przykładowo na dwie pozycje pasujące do tematu. Wyjaśnia, że jeśli pierwszy przykład okaże się nietrafiony, zawsze jest szansa, że drugi przykład będzie lepszy. Radzi również maturzystom aby wybrali najbardziej przez siebie znanych pięć lektur i skupienie się na nich. Warto również przed maturą przejrzeć notatki.
Jeżeli chodzi natomiast o maturę z matematyki, to rozpocznie się ona o godzinie 9:00 dzień później, 8 maja. Przedmiot ten niestety od wielu lat jest największym postrachem wśród wielu uczniów. Autorka kursu do matury Matematyka Gryzie radzi maturzystom, aby starali się nie stresować. Wyznaje, że sama przed egzaminem stresowała się za bardzo, a to może spowodować, że matura pójdzie gorzej.
Dodaje również, że warto poćwiczyć tak zwane „pewniaki”, czyli zagadnienia, które pojawiają się najczęściej, takie jak wielomiany, logarytmy, ułamek algebraiczny, zawsze również w arkuszu znajduje się zadanie z optymalizacji. Ponadto zadania na egzaminie z matematyki są powtarzalne, więc jak podkreśla ekspertka, łatwo się do niej przygotować. Zaleca również zapoznanie się z tablicami maturalnymi. Pomocne będzie także rozwiązanie klika arkuszy z poprzednich lat, co pozwoli nam oswoić się z formą egzaminu.
„I nie martwić się. Wszystko będzie dobrze. Warto spróbować podejść do tego jak najbardziej na spokojnie” – podsumowuje.
Miłosz Tyralik, korepetytor z wieloletnim doświadczeniem również podaje, że stres jedynie przeszkadza na maturze. Podczas rozwiązywania arkuszy przed egzaminem warto sprawdzać, jakie tematy sprawiają problemy i rozwiązać jeszcze kilka zadań z tych konkretnych działów. Zaznacza również, że należy pamiętać, aby wziąć ze sobą kalkulator, a na samym egzaminie powinniśmy na spokojnie i dokładnie przejrzeć arkusz i sprawdzić, czy nie pominęliśmy żadnego zadania.
Źródło: Interia
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.