Alarm na najwyższym szczeblu! Sztab kryzysowy właśnie trwa
Posiedzenie sztabu kryzysowego zwołanego przez wojewodę mazowieckiego Mariusza Frankowskiego właśnie trwa. Władze biją na alarm w związku z rosnącą liczbą zgonów spowodowanych śmiercionośną substancją znaną jako fentanyl. Narkotyk ten jest odpowiedzialny za śmierć 19-latki z Poznania oraz, według doniesień „Rzeczpospolitej”, może mieć związek ze śmiercią pięciu innych osób z Żuromina na Mazowszu.
Trwa posiedzenie Zespołu Zarządzania Kryzysowego zwołanego przez Wojewodę Mazowieckiego @M_Frankowski z udziałem https://t.co/RnlHhsg6QP. insp. Piotra Janika z @PolicjaMazowsze poświęcone bezpieczeństwu w czasie wakacji i problematyce uzależnień pic.twitter.com/ZAc18BZDLb
— Policja Mazowsze (@PolicjaMazowsze) June 18, 2024
W skład sztabu kryzysowego wchodzą przedstawiciele kluczowych służb i instytucji, w tym policji. Głównym celem spotkania jest wypracowanie kompleksowej strategii, która zapewni bezpieczeństwo nieletnim w obliczu zbliżających się wakacji. To szczególnie istotne, gdyż młodzi ludzie są najbardziej narażeni na zgubny wpływ narkotyków.
Śledczy intensywnie pracują nad ustaleniem źródła fentanylu, który doprowadził do tragedii w Poznaniu i prawdopodobnie w Żurominie. Rzecznik poznańskiej policji, mł. insp. Andrzej Borowiak z wielkopolskiej policji, w rozmowie z RMF FM potwierdził alarmujące doniesienia o rozprzestrzenianiu się tego narkotyku w różnych częściach kraju. To, co w kontrolowanych dawkach służy do łagodzenia bólu, w rękach dilerów staje się śmiercionośną pułapką.
Fentanyl, znany jako „narkotyk zombie”, stanowi ogromne zagrożenie ze względu na swoją wyjątkową siłę działania. Jest wielokrotnie silniejszy od innych opioidów i błyskawicznie uzależnia, prowadząc do tragicznych konsekwencji. Skala problemu jest przerażająca – w samych Stanach Zjednoczonych fentanyl przyczynia się do około 70 tysięcy zgonów rocznie.
Trwające posiedzenie sztabu kryzysowego to odpowiedź na narastający kryzys. Władze zdają sobie sprawę z powagi sytuacji i konieczności podjęcia zdecydowanych działań. Tylko skoordynowana i kompleksowa strategia, obejmująca wszystkie kluczowe obszary – od prewencji po ściganie dilerów – może powstrzymać falę śmierci.
Jednak sama praca sztabu to dopiero początek. Potrzebna jest mobilizacja całego społeczeństwa – rodziców, nauczycieli, służb medycznych i porządkowych. Tylko działając razem, poprzez edukację, czujność i zdecydowaną postawę, możemy uchronić nasze dzieci i młodzież przed śmiercionośnym wpływem fentanylu.
Posiedzenie sztabu kryzysowego to ważny sygnał, że państwo nie pozostaje bierne w obliczu narastającego zagrożenia. To także przypomnienie dla nas wszystkich, że walka z narkotykami to zadanie dla całej wspólnoty. Bo każde ocalone życie to nasze wspólne zwycięstwo w tej nierównej batalii.
Pozostaje mieć nadzieję, że wypracowane podczas posiedzenia rozwiązania okażą się skuteczne i że uda się powstrzymać „narkotyk zombie” przed zebraniem kolejnego śmiertelnego żniwa. Bo za każdym przedwczesnym zgonem kryje się ludzka tragedia, którą musimy za wszelką cenę powstrzymać.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.