Otrzymałeś wyjątkowo atrakcyjną ofertę pracy? Uważaj, to może być oszustwo
Obecnie cyberprzestępcy stosują wyjątkowo niebezpieczną metodę ataków, wykorzystując przy tym komunikator WhatsApp. Rozsyłają oni fałszywe oferty pracy obiecują atrakcyjne stanowiska w renomowanych firmach, wysokie wynagrodzenia, elastyczne godziny i możliwość pracy z domu. Oczywiście nie mają one żadnego związku z rzeczywistością
Oszuści podszywający się pod rekruterów rozsyłają wiadomości do swoich potencjalnych ofiar. W treści oferują niezwykle atrakcyjne oferty pracy w popularnych firmach, dodatkowo często bez doświadczenia. Często taka praca ma polegać na oglądaniu krótkich materiałów wideo oraz „lajkowaniu” postów online. Oszuści oferują przy tym podejrzanie wysokie wynagrodzenia.
Osoby, które wyrażą zainteresowanie taką pracą, są proszone o wpłacenie niewielkiej kwoty na konto podane przez oszustów, a w następnej kolejności nakłaniani są do podania danych wrażliwych i dokonywania kolejnych przelewów. Tłumaczą to koniecznością „zakupu sprzętu do pracy lub opłacenia szkoleń”.
Często takie ataki następują tuż po dużym incydencie wycieku danych, a przestępcy mogą wykorzystywać wówczas zestawy numerów telefonów zakupione z nielegalnych źródeł. Jak wyjaśnia John Shier dyrektor ds. technologii w firmie Sophos specjalizującej się w produkcji oprogramowania zabezpieczającego, takie fałszywe oferty pracy mają za zadanie wzbudzić skraje emocje u potencjalnej ofiary, która przez ekscytację i wizję wysokich zarobków traci czujność.
Dodaje równie, że oszuści chcą również nakłonić swoich odbiorców do szybkiego działania, w tym podania danych osobowych czy opłat z góry. Oferty zatrudnienia są często podejrzanie atrakcyjne: obiecują dobrze płatną pracę zdalną i benefity z nią związane czy elastyczny grafik. Specjalista ostrzega, aby nie klikać w linki zawarte w tego typu wiadomościach
„Jeśli osoba podająca się za rekrutera twierdzi, że reprezentuje jakąś firmę lub agencję, warto poszukać numeru telefonu danego podmiotu lub jego strony internetowej i sprawdzić, czy ogłoszenie jest prawdziwe. Trzeba pamiętać, że firmy szukające pracowników raczej nie kontaktują się z kandydatami za pośrednictwem komunikatorów. Wyjątkiem jest LinkedIn, na którym stosunkowo łatwo można sprawdzić, czy oferta jest prawdziwa”. – wyjaśnia.
W takich sytuacjach należy się kierować maksymą „zbyt piękne, by było prawdziwe” i takie wiadomości od razu traktować jako próbę oszustwa.
Źródło: dobreprogramy.pl
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.