Zła wiadomość dla od 1 lipca. Rząd ogranicza dopłaty! Kto otrzyma mniej pieniędzy?
Zmiany w polityce wsparcia dla uchodźców z Ukrainy w Polsce wchodzą w życie od poniedziałku, 1 lipca. Zaktualizowane przepisy, wynikające z tzw. ustawy pomocowej, wprowadzają nowe zasady dotyczące legalności pobytu oraz formy wsparcia dla Ukraińców, którzy zmuszeni byli opuścić swój kraj z powodu trwającego konfliktu.
Zmiany w legalności pobytu i zakwaterowaniu
Nowe przepisy przedłużają możliwość legalnego pobytu obywateli Ukrainy w Polsce do 30 września 2025 roku. Co więcej, choć wsparcie w zakwaterowaniu będzie kontynuowane, jego forma ulega modyfikacji. Pomoc będzie teraz ograniczona do obiektów prowadzonych na zlecenie wojewodów, co jest odpowiedzią na rosnącą liczbę wolnych miejsc w obiektach zbiorowego zakwaterowania oraz zmieniające się potrzeby pomocowe.
Zakończenie wypłacania świadczeń za zakwaterowanie i wyżywienie
Również od 1 lipca zostanie zakończone wypłacanie dotychczasowych świadczeń pieniężnych za zakwaterowanie i wyżywienie obywateli Ukrainy w prywatnych lokalach. Możliwość składania wniosków o rekompensatę poniesionych kosztów do końca czerwca br. będzie dostępna do końca lipca, a rozpatrywane one będą na dotychczasowych zasadach.
Co z osobami potrzebującymi wsparcia po zmianach?
Uchodźcy z Ukrainy, którzy nadal będą potrzebowali wsparcia po wejściu w życie nowych przepisów, powinni zgłaszać się do odpowiedniego wojewody. Wojewoda wskaże wolne miejsce w obiekcie zbiorowego zakwaterowania, dostosowanym do indywidualnych potrzeb danego uchodźcy. Informacje oraz pomoc można uzyskać również poprzez ogólnie dostępne infolinie.
Te zmiany stanowią odpowiedź na ewoluujące wyzwania i potrzeby zarówno uchodźców, jak i systemu wsparcia w Polsce, mając na celu optymalizację dostępnych zasobów i zapewnienie skuteczniejszej pomocy tym, którzy jej najbardziej potrzebują.
Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.