Dramat Polaków w 2025 roku. Będzie gorzej, niż zakładano
W piątek Narodowy Bank Polski opublikował najnowszy raport dotyczący inflacji, który przynosi niepokojące wieści dla polskiej gospodarki. Zgodnie z najświeższymi danymi, w 2025 roku inflacja osiągnie poziom wyższy, niż zakładano w poprzednich prognozach. Kluczowym czynnikiem, który wpłynął na te rewizje, są zmiany legislacyjne dotyczące odmrożenia cen energii zarówno w tym, jak i przyszłym roku.
Inflacja daleka od celu
Centralna ścieżka projekcji NBP wskazuje, że średnia inflacja konsumencka, mierzona wskaźnikiem CPI, w 2024 roku wyniesie 3,7 proc. W 2025 roku przewidywana jest jej wzrost do 5,2 proc., co stanowi znaczący skok w porównaniu do wcześniejszych oczekiwań. Na szczęście w 2026 roku inflacja ma obniżyć się do poziomu 2,7 proc., zbliżając się do celu inflacyjnego NBP, który wynosi 2,5 proc.
Uwarunkowania zmian
Zgodnie z raportem NBP, do przeglądu prognoz inflacyjnych przyczyniły się nowe informacje i dane, które napłynęły po zamknięciu projekcji marcowej. Te dane doprowadziły do obniżenia prognozowanego tempa wzrostu gospodarczego i jednocześnie do rewizji w górę prognozy inflacji CPI na lata 2024-2025.
W raporcie zaznaczono również, że wariant projekcji marcowej, opracowany przy założeniu utrzymania działań osłonowych w zakresie cen żywności i energii przez cały okres prognozy, nie zmienił istotnie oczekiwań dla tych zmiennych w 2026 roku.
Skutki dla społeczeństwa
Dramatyczny wzrost inflacji w najbliższych latach będzie miał bezpośredni wpływ na życie codzienne Polaków. Wyższe ceny energii i żywności mogą obciążyć budżety domowe, co szczególnie odczuwalne będzie wśród osób o niższych dochodach. Tak znaczące zmiany w strukturze kosztów życiowych mogą również wpłynąć na decyzje konsumenckie i osłabić dynamikę wzrostu gospodarczego.
Apel o świadomość i przygotowanie
W obliczu rosnących wyzwań inflacyjnych, istotne będzie odpowiednie przygotowanie zarówno na poziomie indywidualnym, jak i krajowym. Odpowiednie strategie oszczędzania, inwestycji oraz planowania budżetowego mogą pomóc minimalizować negatywne skutki inflacji dla polskich gospodarstw domowych i przedsiębiorstw.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.