Wniosek może nie wystarczyć. Jak otrzymać i komu przysługuje 500 plus dla seniora?
500 plus dla seniora to nieoficjalna nazwa dla świadczenia uzupełniającego kierowanego dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji. Jednak należy spełnić niektóre warunki aby je otrzymać
Świadczenie 500 plus dla seniora przysługuje pełnoletnim obywatelom Polski, które są niezdolne do samodzielnej egzystencji (niezdolność jest potwierdzona odpowiednimi dokumentami, tj. orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji) oraz nie są uprawnione do renty lub emerytury, nie mają ustalonego prawa do innego świadczenia finansowego z budżetu państwa ani nie są uprawnione do świadczenia z zagranicznej instytucji właściwej do spraw emerytalno-rentowych lub są uprawnione do takich świadczeń, jednak ich łączna suma brutto nie jest wyższa niż 2419,33 złotych.
Najwyższa kwota świadczenia, jak sama nazwa wskazuje, wynosi 500 złotych. Ta przysługuje osobom nie otrzymującym renty, emerytury ani innego świadczenia z budżetu państwa lub z instytucji zagranicznych, lub otrzymują któreś ze świadczeń, ale ich wysokość nie przekracza 1919,33 złotych.
Należy zaznaczyć, że kwota nie podlega corocznej waloryzacji, natomiast waloryzowana jest kwota progu, po którego przekroczeniu nie przysługuje prawo do świadczenia. Zgodnie z prognozami w marcu przyszłego roku próg świadczenia uzupełniającego wyniósłby 2584,36 złotych, co oznacza, że wówczas świadczenie w najwyższej wysokości mogłyby otrzymać osoby, które pobierają inne świadczenia o kwocie nie przekraczające 2083,35 złotych.
Osoby chcące ubiegać się o przyznanie świadczenia muszą złożyć odpowiedni wniosek do ZUS-u. Może to również zrobić przedstawiciel ustawowy, pełnomocnik lub opiekun faktyczny osoby starającej się o 500 plus dla seniora. Wnioski można składać zarówno w dowolnej placówce ZUS-u, jak i drogą pocztową lub poprzez portal PUE ZUS.
Należy również dołączyć orzeczenie o niezdolności do samodzielnej egzystencji oraz inne orzeczenia potrzebne do uzyskania świadczenia, dokumenty potwierdzające prawo do uzyskania innych świadczeń wraz z ich wysokością, zaświadczenie OL-9 o stanie zdrowia wydane przez lekarza nie wcześniej niż na miesiąc przed złożenie wniosku, jeżeli wnioskodawca nie dysponuje orzeczeniem o niezdolności do samodzielnej egzystencji, inne dokumenty, które są niezbędne przy orzekaniu o niezdolności do samodzielnej egzystencji, a także orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności.
Źródło: Interia
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.