Lekkoatletka z Warszawy była najlepsza na świecie. Jej karierę zniszczył obrzydliwy donos z RFN i ZSRR

Ewa Janina Kłobukowska, urodzona 1 października 1946 roku w Warszawie, to polska lekkoatletka, która zdobyła złoty medal olimpijski i ustanowiła rekordy świata. Jej imponująca kariera sportowa została jednak przedwcześnie przerwana przez niesłuszny donos, który zrujnował jej marzenia i pozostawił trwały ślad w historii sportu.

Autorstwa J.Szewiński, H. Sourek – „Lekka Atletyka” nr 12 (104), December 1964, Domena publiczna, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=4235314

Wschodząca Gwiazda Lekkoatletyki

Kłobukowska rozpoczęła swoją karierę lekkoatletyczną w klubie Skra Warszawa. W 1964 roku, podczas XVIII Letnich Igrzysk Olimpijskich w Tokio, osiągnęła swoje największe sukcesy. W sztafecie 4 × 100 metrów, wraz z Teresą Ciepły, Ireną Kirszenstein i Haliną Górecką, zdobyła złoty medal. Indywidualnie, w biegu na 100 metrów, wywalczyła brązowy medal, uzyskując czas 11,6 sekundy.

Rok później, w 1965 roku, podczas zawodów w Pradze, Kłobukowska ustanowiła nowy rekord świata w biegu na 100 metrów, osiągając czas 11,1 sekundy. Jej talent i determinacja zapowiadały dalsze sukcesy.

Mistrzostwa Europy i Nagły Koniec Kariery

W 1966 roku, na VIII Mistrzostwach Europy w Budapeszcie, Kłobukowska zdobyła dwa złote medale – w sztafecie 4 × 100 metrów oraz w biegu na 100 metrów. Dodatkowo wywalczyła srebrny medal w biegu na 200 metrów. Jej osiągnięcia uczyniły ją jedną z najważniejszych postaci europejskiej lekkoatletyki.

Jednak w 1967 roku, w szczytowym momencie kariery, Ewa Kłobukowska nagle zniknęła z bieżni. Oficjalna wersja mówiła o kontuzji, jednak prawdziwym powodem była brutalna polityczna gra. Działacze z RFN i ZSRR złożyli donos do Międzynarodowego Stowarzyszenia Federacji Lekkoatletycznych (IAAF), kwestionując jej płeć na podstawie konfiguracji chromosomów. Współczesna medycyna uznaje ten zarzut za niesłuszny, ale wtedy skutecznie zakończył on karierę utalentowanej sprinterki.

Życie po Sporcie

Kłobukowska wycofała się z zawodów. W 1968 roku zaszła w ciążę i urodziła syna. Po zakończeniu kariery sportowej, pracowała w Przedsiębiorstwie Montażu Elektrowni i Urządzeń Przemysłowych „Energomontaż Północ”.

Uznanie i Wyróżnienia

Pomimo trudności, z jakimi musiała się zmierzyć, Ewa Kłobukowska została doceniona za swoje osiągnięcia sportowe. W 1998 roku prezydent RP Aleksander Kwaśniewski uhonorował ją Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. W 2011 roku otrzymała Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski, a w 2021 – Krzyż Komandorski tego samego orderu.

Niesprawiedliwość i Pamięć

Historia Ewy Kłobukowskiej jest bolesnym przypomnieniem, jak niesłuszne oskarżenia i polityczne intrygi mogą zniszczyć karierę utalentowanego sportowca. Jej osiągnięcia i determinacja pozostaną jednak w pamięci jako symbol walki z przeciwnościami losu. Dziś, mimo niesprawiedliwości, jakiej doświadczyła, Kłobukowska jest uważana za jedną z najwybitniejszych polskich lekkoatletek.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl