„Załatwiaj sprawy z zastrzeżonym numerem PESEL”. Ministerstwo wyjaśnia

Jak informuje w swoim komunikacie Ministerstwo Cyfryzacji, zastrzeżenie numeru PESEL nie wpływa negatywnie na komfort załatwiania większości codziennych spraw, także tych w urzędach. Nie ma zatem przeciwskazań takiego działania, które pomoże nam zabezpieczyć się przed cyberprzestępcami w wyjątkowych sytuacjach

Fot. Warszawa w Pigułce

Wiele osób może zastanawiać się, czy zastrzeżenie numeru PESEL może wiązać się z jakimiś utrudnieniami w życiu codziennym. Takie zabezpieczenie, działające między innymi w bankach, u operatorów lub u notariusza, blokuje osobom trzecim możliwość posługiwania się naszymi danymi, w tym przykładowo zawierać umowy kredytowej czy zażądać wydania duplikatu karty SIM u operatora.

Ministerstwo Cyfryzacji w swoim komunikacie na portalu społecznościowym uspokaja, że zastrzeżony PESEL nie blokuje możliwości podróżowania, udziału w wyborach, załatwiania spraw urzędowych i zdrowotnych (w tym realizacji recept), a także ważności dokumentów. jak przypominano, co do zasady warto zastrzec PESEL, aby zyskać dodatkową ochronę w kontekście ewentualnych wyłudzeń.

Ponadto można na krótki okras czasu odblokować PESEL, na przykład podczas realizowania działań wymagających jego sprawdzenia. W tym celu można skorzystać z aplikacji mObywatel, w wersji mobilnej lub na komputerze.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl