Niektóre bociany zostaną w Polsce na zimę. Jak możemy im pomóc?

Jak informuje Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska (GDOŚ), część bocianów już niedługo wyruszy w swoją podróż migracyjną na okres zimowy. Część ptaków jednak pozostanie w Polsce i to właśnie im będzie potrzebna nasza pomoc. Wyjaśniono co możemy dla nich zrobić i przede wszystkim, czy możemy je dokarmiać

Fot. Pixabay

Generalna Dyrekcja Ochrony Środowiska podaje, że w tym roku sejmiki bocianie zbierają się już od końca lipca, a to oznacza czas ich odlotu do ciepłych krajów. Jak wynika z bocianiego kalendarza, sierpień to okres wylatywania bocianów z Polski, a dziennie te niezwykłe ptaki potrafią przemierzyć odległości wynoszące nawet 200 kilometrów.

Część z ptaków już opuściła Polskę na przełomie lipca i sierpnia, a pozostałe żerują na łąkach i polach przygotowując się do podróży. Jednak nie wszystkie bociany wylecą z Polski. Są to młode z późnych lęgów oraz słabsze osobniki, które nie zdążyły z nauką latania. To właśnie im możemy pomóc przetrwać trudny zimowy okres, jednak powinniśmy wiedzieć, jak robić to mądrze, aby im nie zaszkodzić.

GDOŚ zaznacza, ze zanim zdecydujemy się pomóc należy pamiętać, że bocian biały to zwierzę dziko żyjące, zatem trzeba zachować spokój i dystans. Towarzystwo Przyrodnicze „Bocian” w „Poradniku ochrony bociana białego” dodaje również, że po zobaczeniu zimującego w Polsce bociana warto upewnić się, czy jest zdrowy, czy ranny (np. czy ma widoczne oznaki urazu, czy kuleje lub zamiast odlecieć odbiega od zagrożenia).

Warto zwrócić uwagę, czy ptak śpi na wysokich obiektach (zapewniających mu bezpieczeństwo), czy jednak nie jest w stanie sprawnie latać i nocuje na ziemi. Należy zaznaczyć, że do czasu pierwszych mrozów bociany żerują na polach gdzie mają wystarczającą ilość pokarmu. Dyrekcja zaznacza, że próby schwytania zdrowego ptaka są nielegalne, gdyż w świetle prawa na odłów i transport zwierzęcia chronionego, które nie jest ranne, potrzebna jest zgoda odpowiedniego organu.

Gdy już przyjdą mrozy, bociany możemy dokarmiać, jednak należy wybrać odpowiednie miejsce do pozostawiania pokarmu. Musi być ono bezpieczne, eliminujące rywalizację z innymi zwierzętami np. z psami, kotami czy lisami. Bociany chętnie zjedzą między innymi ryby słodkowodne (mierzące 10-15 centymetrów), drobiowe i wołowe serca (te ostatnie jedynie w kawałkach) oraz gryzonie (nieotrute).

Bocianom nie wolno podawać wędlin, wątróbki, produktów zbożowych (przede wszystkim pieczywa!), słodyczy czy ryb morskich. GDOŚ dodaje również, że jeśli zauważymy, że ptak jest wyraźnie słaby lub chory, należy niezwłocznie podjąć próbę schwytania go i dostarczenia do najbliższego ośrodka rehabilitacji. Należy jednak pamiętać, że nawet chory ptak podejmie próbę ucieczki i nie da się łatwo złapać.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl