Jakie wsparcie oferowane jest uczniom? Na stypendia mogą liczyć konkretne osoby
Już za kilka dni uczniowie wrócą do szkół, a osoby chcące starać się o stypendium mogą składać wnioski we wrześniu. Jednak to nie wszystko, gdyż trzeba spełnić kilka warunków, a wysoka średnia ocen nie jest jedynym kryterium
Stypendium dla uczniów wypłacane jest raz na cały semestr szkolny, a osoby chcące się o nie ubiegać mogą składać wnioski wraz z dokumentacją w pierwszych dwóch tygodniach września. Ustawa o systemie oświaty przewiduje stypendia dla uczniów, którzy osiągnęli bardzo dobre wyniki w nauce lub wyniki sportowe. W tym roku mogą otrzymać je osoby, które uzyskały wysoką średnią ocen w II semestrze roku szkolnego 2023/2024.
Dodatkowym warunkiem jest jednak również co najmniej dobra ocena z zachowania.. W innym przypadku stypendium nie zostanie przyznane. Z kolei stypendium za osiągnięcia sportowe może trafić do uczniów, którzy osiągnęli wysokie wyniki we współzawodnictwie międzyszkolnym (lub wyższym — międzywojewódzkim, międzynarodowym). W tym przypadku również wymagana jest co najmniej dobra ocena z zachowania. Pod uwagę bierze się ostatni semestr poprzedzający.
Dodatkowym kryterium jest ponadto ukończenie co najmniej jednego semestru w konkretnym typie szkoły (podstawowej, licealnej, policealnej, branżowej itp.). Stypendia natomiast nie są przyznawane uczniom klas początkowych od I do III podstawówki. Wysokość stypendium jest regulowana przez Ustawę o systemie oświaty. Oba rodzaje stypendium, zarówno przyznawane za bardzo dobre wyniki w nauce jak i wyniki sportowe, nie mogą być większe niż dwukrotność kwoty stanowiącej zasiłek rodzinny na dzieci w wieku od 5 do 18 lat.
Obecnie zasiłek ten wynosi 124 złote, zatem maksymalna kwota stypendium może wynosić 248 złotych, a wysokość stypendium określa dyrektor danej placówki po konsultacji z komisją stypendialną, radą pedagogiczną i organem nadrzędnym szkoły. Warto zaznaczyć, że uczeń może uzyskać również stypendium ministerialne, które przyznawane jest przez ministra edukacji narodowej, Prezesa Rady Ministrów czy ministra do spraw kultury i dziedzictwa narodowego za wybitne osiągnięcia naukowe, sportowe lub w dziedzinie kultury.
Ponadto można ubiegać się również o stypendium socjalne, które skierowane jest do osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. Takie wsparcie jest przyznawane w formie częściowego lub całkowitego pokrycia kosztów udziału w zajęciach edukacyjnych oraz zakupu podręczników. Jego wysokość mieści się w granicach od 99 do 248 złotych, wypłacanych co miesiąc. Może być przyznane na okres maksymalnie do 10 miesięcy.
Stypendia oczywiście przysługują również studentom, jednak w tym wypadku kryteria są znacznie szersze. Przykładowo studenci pierwszego roku mogą liczyć na stypendium wypłacane w ratach o łącznej wysokości 6000 złotych. W tym wypadku warunkiem jest między innymi zameldowanie na terenach wiejskich lub w miastach do 30 tys. mieszkańców. Rektorzy przyznają również stypendia za wysoką średnią ocen, jednak jest to w dużej mierze uzależnione od konkretnej uczelni.
Źródło: Interia
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.