Uwaga na nietypowy, fałszywy konkurs! Oszuści poszywają się pod wojsko

Cyberprzestępcy często wykorzystują wizerunek powszechnie znanych i zaufanych instytucji, takich jak banki, policja, poczta i firmy kurierskie, PGE, ZTM bądź ZUS. Tym razem jednak podszywają się pod wojsko i zamieszczają w sieci nietypowe posty „konkursowe”

Fot. Pixabay

Każdy z nas przynajmniej raz w życiu natrafił na fałszywe konkursy podczas przeglądania mediów społecznościowych. W większości przypadków oszuści kuszą wyjątkowo atrakcyjnymi nagrodami, takimi jak smartfony, rowery, komputery, telewizory a nawet samochody. Przestępcy podszywają się również pod celebrytów lub znane firmy czy instytucje, aby zwiększyć „autentyczność” postów. Tym razem jednak CyberRescue ostrzega przed oszustwem, którego autorzy wykorzystują wizerunek Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Owe ataki są realizowane poprzez Facebooka, gdzie oszuści zakładają fałszywe profile i wykupują reklamy, w których informują o rzekomym konkursie. Udostępniają link do spreparowanej strony internetowej, która ma na celu wyłudzanie danych wrażliwych, w tym danych logowania do bankowości internetowej, lub środków finansowych.

Jak ostrzega specjalistka do spraw cyberbezpieczeństwa, Elwira Charmuszko, fałszywa strona ma z wojskiem niewiele wspólnego. Na niej możemy rzekomo pobrać multifunkcyjną aplikację, m.in. do oglądania filmów, grania w gry i czytania e-booków. Po kliknięciu „Continue” wymagane jest podanie maila i hasła w celu założenia konta, a następnie dane karty.

„Na samym dole strony, drobnym druczkiem oszuści umieścili bardzo istotną informację. Członkostwo jest darmowe tylko przez pięć dni, a po tym okresie subskrypcja zostanie automatycznie odnowiona za 24,99 USD! Jeśli nie zwrócisz na to uwagi, po kilku dniach możesz się nieźle zaskoczyć po zalogowaniu do swojego konta!” – wyjaśnia ekspertka.

Osoby które nie zorientują się w porę i przekażą oszustom swoje dane powinny natychmiastowo działać. Należy obniżyć do minimum limity transakcji, zastrzec kartę oraz skontaktować się z bankiem i zweryfikować, czy na koncie nie zrealizowano nieautoryzowanych płatności. Jeżeli podane na fałszywej stronie hasło wykorzystujemy również na innych platformach, powinniśmy je szybko zmienić.

Źródło: dobreprogramy.pl

Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl