Nieproszeni domownicy to często prawdziwy koszmar! Jak i kiedy możemy usunąć gniazdo os
Osy swoje gniazda zakładają w różnych miejscach ale najczęściej są to garaże, składziki na narzędzia, komórki pod schodami lub poddasza. Są one nie tylko niezwykle uciążliwe ale i dla wielu osób niezwykle niebezpieczne. Warto wiedzieć jak można samodzielnie je usunąć, a kiedy należy wezwać specjalistów
W Polsce żyje około 30 gatunków os, a w miastach lub wsiach spotkamy najczęściej osy pospolite oraz osy dachowe. Owady te są aktywne od wiosny do jesieni, natomiast w październiku zazwyczaj królowa opuszcza gniazdo i wówczas cała kolonia ginie. Królowa wtedy zimuje w ciepłym schronieniu aby na wiosnę rozpocząć poszukiwanie nowego miejsca do założenia gniazda.
Jak podają statystyki straży pożarnej, w okresie letnim ilość zgłoszeń i interwencji związanych z gniazdami os czy szerszeni sięga kilku tysięcy miesięcznie. Osy to agresywne owady, które nie muszą być sprowokowane, aby zaatakować, a ich gniazda to zazwyczaj konstrukcja o kulistym lub jajowatym kształcie o wielkości kilku do kilkudziesięciu centymetrów średnicy, zbudowana z materiału przypominającego papier.
Osy najchętniej wybierają takie miejsca jak poddasza, ganki domów, składziki, garaże, komórki pod schodami, budynki gospodarcze (na przykład stodoły) itp. Należy pamiętać, że usuwanie gniazd na własną rękę rekomendowane jest tylko w przypadkach, kiedy gniazdo dopiero powstaje. Kiedy już jest wypełnione owadami, warto rozważyć skorzystanie z usług profesjonalnej firmy.
Samodzielne usuwanie siedziska ok wymaga najwyższej ostrożności oraz zabezpieczenia w postaci grubego ubrania, rękawic, okularów ochronnych oraz maski. Osoby posiadające kombinezon pszczelarski mogą w takich sytuacjach posłużyć się nim, bowiem zapewni najlepszą ochronę przed użądleniami.
Likwidacja gniazda powinna odbyć się nocą lub wczesnym rankiem, gdyż osy są wtedy mniej aktywne. Warto również użyć latarki z czerwoną folią, ponieważ te owady nie widzą dobrze czerwonego światła. Ponadto w sklepach możemy znaleźć specjalne aerozole do usuwania gniazd os o dużym zasięgu, co zwiększy nasze bezpieczeństwo.
Należy obficie spryskać wejście do gniazda, a następnie całe gniazdo. Po zastosowaniu środka trzeba odczekać dobę, aż wszystkie osy w gnieździe zostaną zneutralizowane. Po takim czasie należy delikatnie zdjąć gniazdo (koniecznie w rękawicach i ubraniu ochronnym) i umieścić je w szczelnym worku na śmieci. Po usunięciu gniazda warto sprawdzić, czy w okolicy nie ma innych miejsc, które osy mogłyby wykorzystać do budowy nowego gniazda.
Co powinniśmy jednak zrobić w przypadku całkowicie rozwiniętego gniazda, obleganego przez chmarę agresywnych owadów? Wbrew niektórym opiniom, usuwanie gniazda os nie należy do czynności strażaków.
Ci mają taki obowiązek jedynie w przypadku, gdy owady te osiedlą się w budynkach użyteczności publicznej i w placówkach oświatowych oraz gdy stanowią bezpośrednie zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. W innych sytuacjach za usunięcia gniazda odpowiedzialny jest właściciel lub zarządca posesji. Wówczas warto skorzystać z usług profesjonalnej firmy, która dysponuje odpowiednim sprzętem.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.