Na dofinansowanie z NFZ może liczyć niewielu. Ile musimy zapłacić za aparat na zęby?

Aparat na zęby zalecany jest z różnych przyczyn, nie tylko natury estetycznej. Jego głównym celem może być poprawa komfortu oraz zdrowia zębów. Niestety leczenie zębów zawsze wiązało się ze sporymi wydatkami, a aparaty na zęby kosztują od kilku do nawet kilkunastu tysięcy złotych. Nieliczni “załapią” się jednak na dofinansowanie 

Fot. Pixabay

Cena aparatu na zęby jest zależna od wielu aspektów, w tym od modelu, jego przeznaczenia czy nawet gabinetu stomatologicznego, który świadczy taką usługę. Wśród aparatów wyróżnia się aparaty ruchome, które nosi się przez kilka godzin w ciągu doby. Z kolei aparaty stałe, jak sama nazwa wskazuje, nosi się przez cały czas.

Wśród modeli stałych aparatów można wymienić również najprostsze i najtańsze aparaty metalowe, ale także porcelanowe, kryształowe czy lingwalne, które zakłada się od wewnętrznej strony zębów. Te ostatnie są niewidoczne, co dla wielu pacjentów jest dużym udogodnieniem. Wybór modelu zależy od wady zgryzu i indywidualnego przypadku pacjenta. 

Na cenę może mieć wpływ także renoma gabinetu oraz jego lokalizacja. W dużych aglomeracjach miejskich z reguły koszt aparatu będzie wyższy niż w mniejszych miejscowościach. 

Najtańsze są aparaty ruchome, za które zapłacimy około 500-900 złotych. Droższe są aparaty stałe metalowe, gdyż cena za jeden łuk zębowy oscyluje od 1800 do nawet 2500 złotych. Natomiast droższe modele aparatów stałych takie jak lingwalne czy estetyczne wiążą się z kosztem od 5000 do nawet 9000 złotych za jeden łuk zębowy.  

Należy zaznaczyć, że powyższe ceny nie obejmują usług specjalistów, takich jak założenie aparatu na zęby, które kosztuje od 500 do 1000 złotych, a także pojedynczych wizyt kontrolnych. Prostowanie zębów aparatem stałym zajmuje około 2,5 roku. Wizyty kontrolne odbywają się zazwyczaj co miesiąc, a koszt jednej wizyty to od 200 do 250 zł, co w sumie daje dodatkowe 6000-7500 złotych.  

Natomiast zdjęcie aparatu na zęby to kolejne 500-1000 złotych, a aparat retencyjny, zalecany po leczeniu, kosztuje około 600 złotych. Jest to zatem proces kosztowny, jednak niektórzy mogą liczyć na dofinansowanie NFZ. Dotyczy to jedynie dzieci do 12 roku życia, jednak w takim wypadku można wybrać jedynie najtańszą opcję aparatu – czyli aparat ruchomy. Ten jednak często bywa niewystarczający w pełnym leczeniu.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl