Kultowa fabryka przyborów szkolnych w Polsce zamyka podwoje po 32 latach!

W świecie, gdzie cyfryzacja coraz mocniej wkracza do szkół, przychodzi nam pożegnać się z ikoną polskiego przemysłu papierniczego. Informację podał portal epoznan.pl. Fabryka Herlitz w Baranowie, znana milionom Polaków z produkcji zeszytów, długopisów i innych niezbędnych szkolnych akcesoriów, po 32 latach działalności ogłasza zamknięcie.

Fot. Pixabay

Ta niespodziewana decyzja przyszła jak grom z jasnego nieba dla 150-osobowej załogi zakładu. Pracownicy, z których wielu spędziło w fabryce większość swojego zawodowego życia, stanęli w obliczu niepewnej przyszłości. Powiatowy Urząd Pracy już otrzymał wstępne zawiadomienie o planowanych zwolnieniach grupowych.

Historia Herlitza w Polsce to opowieść o wzlotach i upadkach polskiej transformacji gospodarczej. Założona w 1992 roku, firma przez trzy dekady była synonimem jakości i innowacji w branży papierniczej. Jednak zmieniający się rynek i globalna konkurencja ostatecznie doprowadziły do jej upadku.

Ciekawym zwrotem akcji w tej historii jest niedawna zmiana właściciela. W grudniu 2023 roku kontrolę nad Herlitzem przejęła francuska grupa Hamelin. Ta decyzja, która miała prawdopodobnie uratować firmę, paradoksalnie przypieczętowała jej los. Czy to efekt szerszej strategii korporacyjnej, czy może nieudanej próby restrukturyzacji?

Dane finansowe rzucają światło na trudną sytuację firmy. W 2023 roku wartość produkcji spadła o 20% w porównaniu z rokiem poprzednim, osiągając poziom 32 793 tys. zł. Ten spadek, przypisywany głównie zmniejszeniu eksportu, odzwierciedla szersze problemy ekonomiczne na rynku europejskim.

Zamknięcie fabryki Herlitz to nie tylko koniec pewnej ery dla polskiego przemysłu, ale także symbol głębszych zmian zachodzących w edukacji i biurowości. W erze tabletów i e-booków, tradycyjne przybory szkolne stają się coraz mniej popularne.

Dla mieszkańców Baranowa i okolic ta decyzja oznacza nie tylko utratę miejsc pracy, ale także części lokalnej tożsamości. Fabryka przez lata była ważnym elementem społeczności, zapewniając stabilne zatrudnienie i wspierając lokalne inicjatywy.

Co przyniesie przyszłość dla byłych pracowników Herlitza? Czy znajdą oni swoje miejsce w zmieniającej się gospodarce? To pytania, na które odpowiedzi poszukiwać będą nie tylko oni sami, ale także lokalne władze i instytucje rynku pracy.

Jedno jest pewne – zamknięcie fabryki Herlitz w Baranowie to koniec pewnej epoki. Epoki, w której zapach nowych zeszytów i dźwięk temperowanego ołówka były nieodłącznym elementem początku roku szkolnego. Teraz, gdy ostatnia maszyna w fabryce zostanie wyłączona, pozostaną tylko wspomnienia i być może kolekcjonerskie egzemplarze produktów, które przez lata towarzyszyły polskim uczniom.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl