Nie żyje Leszek Moczulski (1930-2024)

Leszek Moczulski, założyciel Konfederacji Polski Niepodległej (KPN), historyk i polityk, zmarł 10 października 2024 roku w Warszawie w wieku 94 lat.

Fot. Warszawa w Pigułce

Bezkompromisowy w walce o niepodległość

Moczulski zasłynął jako twórca KPN, pierwszej niekomunistycznej partii w bloku wschodnim, założonej w 1979 roku. Jego działalność polityczna była nacechowana bezkompromisowością w dążeniu do pełnej niepodległości Polski. Minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski oddał hołd Moczulskiemu, pisząc: „Odszedł Leszek Moczulski, antykomunista wtedy, gdy to wymagało odwagi i poświęcenia, a nie było drogą do kariery.”

Od dziennikarza do więźnia politycznego

Urodzony w 1930 roku w Warszawie, Moczulski rozpoczął swoją karierę jako dziennikarz, pracując dla wielu stołecznych gazet w latach 50. Jego życie było pełne zwrotów – od członkostwa w PZPR, przez usunięcie z partii, aż po wielokrotne aresztowania i procesy sądowe w latach 80. Łącznie był zatrzymywany około 250 razy, co świadczy o intensywności jego opozycyjnej działalności.

Kontrowersje i rehabilitacja

Życiorys Moczulskiego nie jest wolny od kontrowersji. W 2006 roku Sąd Lustracyjny orzekł, że współpracował on z SB, co Moczulski konsekwentnie negował. Sprawa ciągnęła się przez lata, przechodząc przez różne instancje sądowe, w tym Europejski Trybunał Praw Człowieka. Ostatecznie, w 2018 roku, Moczulski wycofał wniosek o autolustrację ze względu na pogarszający się stan zdrowia.

Intelektualista i wizjoner

Moczulski był nie tylko politykiem, ale także płodnym autorem. Napisał wiele książek historycznych i politycznych, w tym „Rewolucja bez rewolucji” (1979) i „Geopolityka. Potęga w czasie i przestrzeni” (1999). Jego prace miały znaczący wpływ na kształtowanie się myśli niepodległościowej w Polsce.

Uznanie mimo kontrowersji

Pomimo burzliwej przeszłości, zasługi Moczulskiego dla polskiej niepodległości zostały docenione. W 2015 roku prezydent Bronisław Komorowski odznaczył go Krzyżem Wielkim Orderu Odrodzenia Polski, jednym z najwyższych polskich odznaczeń cywilnych.

Dziedzictwo Moczulskiego

Leszek Moczulski pozostawia po sobie skomplikowane, ale znaczące dziedzictwo. Jego życie i działalność są świadectwem burzliwej historii Polski drugiej połowy XX wieku. Niezależnie od kontrowersji, jego wpływ na kształtowanie się opozycji antykomunistycznej i dążenia niepodległościowe jest niezaprzeczalny.

Odejście Moczulskiego zamyka ważny rozdział w historii polskiej walki o wolność i demokrację. Jego postać pozostanie przedmiotem debat i analiz historyków, politologów i wszystkich zainteresowanych najnowszą historią Polski.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl