Z ostatniej chwili! Prokuratura wydaje oficjalny komunikat ws. zatrzymania Buddy
W dniu 15 października 2024 roku prokurator zachodniopomorskiego pionu PZ PK przedstawił zarzuty Kamilowi L., znanemu jako Budda, oraz dziewięciu innym osobom. Dotyczą one udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której działalność obejmowała przestępstwa karno-skarbowe, w tym organizowanie nielegalnych gier losowych, wystawianie nierzetelnych faktur VAT oraz pranie brudnych pieniędzy. Zarzuty opierają się na artykułach 258 § 1 kk, 271a § 1 kk, oraz 299 § 1 i 5 kk.

Fot. Warszawa w Pigułce
Szczegóły zatrzymania i zarzutów
„Kamil L. oraz 9 innych osób zostało zatrzymanych w dniu 14 października 2024 roku przez funkcjonariuszy CBŚP na polecenie prokuratora zachodniopomorskiego pionu PZ PK. W działaniach uczestniczył także Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.
Zarzuty ogłoszone podejrzanym dotyczą kierowania oraz udziału w zorganizowanej grupie przestępczej, której celem było organizowanie gier losowych, które to loterie z uwagi na warunki ich uczestnictwa były w istocie grami hazardowymi. Celem działania podejrzanych było uzyskanie wpływów ze sprzedaży losów i omijanie przepisów o grach hazardowych.
Nadto zarzuty dotyczą czynów polegających na uszczuplaniu należności Skarbu Państwa z tytułu podatku VAT, w związku z wystawieniem nierzetelnych faktur, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych.
Zarzut prania brudnych pieniędzy związany jest z tworzeniem pozorów legalnej działalności gospodarczej i przekazywaniem pod pozorem pożyczek, pieniędzy pomiędzy kontami należącymi do osób objętych postępowaniem, celem ukrycia rzeczywistego pochodzenia tych środków i przekazywania ich poza granice kraju. Łączna suma pieniędzy znajdujących się w obrocie stanowiła kwotę ponad 126 milionów złotych.
Zarzutami objęto okres działalności grupy od października 2021 roku do października 2024 roku.” – czytamy w komunikacie.
Kamil L. i pozostałe osoby zostali zatrzymani 14 października 2024 roku przez funkcjonariuszy Centralnego Biura Śledczego Policji (CBŚP), działających na zlecenie prokuratora zachodniopomorskiego. W operacji wziął również udział Zachodniopomorski Urząd Celno-Skarbowy w Szczecinie.
Zarzuty stawiane podejrzanym obejmują:
- Kierowanie oraz udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która organizowała gry losowe, stanowiące w istocie nielegalne gry hazardowe. Grupa ta działała na rynku od października 2021 roku, a celem było uzyskiwanie wpływów z hazardu z pominięciem przepisów prawa.
- Uszczuplenie należności Skarbu Państwa poprzez wystawianie fałszywych faktur VAT, które nie dokumentowały rzeczywistych zdarzeń gospodarczych. Działania te miały na celu oszukiwanie fiskusa i unikanie płacenia podatków.
- Pranie brudnych pieniędzy – grupa tworzyła pozory legalnej działalności gospodarczej, przekazując środki finansowe pomiędzy kontami bankowymi różnych osób, próbując ukryć prawdziwe źródło tych funduszy. Pieniądze te były następnie przekazywane za granicę. Wartość środków objętych procederem wynosi ponad 126 milionów złotych.
Zabezpieczenie majątku i działania prokuratury
W trakcie śledztwa zabezpieczono mienie należące do podejrzanych o łącznej wartości około 140 milionów złotych. Zabezpieczenia obejmowały 51 samochodów, nieruchomości oraz środki na rachunkach bankowych na kwotę ponad 77 milionów złotych.
Podejrzani nie przyznali się do popełnienia zarzucanych im czynów i złożyli obszerne wyjaśnienia. Prokuratura skieruje do Sądu wnioski o tymczasowe aresztowanie czterech osób na okres trzech miesięcy, podczas gdy wobec pozostałych zastosowano środki o charakterze wolnościowym.
Śledztwo trwa, a sprawa jest w toku.

Z zawodu językoznawca i tłumacz języka angielskiego. W redakcji od samego początku.