Bezpłatna niesamowita wystawa audiowizualna w Warszawie, dostępna do 30 grudnia
Niezwykła gratka dla wielbicieli Zbigniewa Herberta już teraz w Pałacu Krasińskich – przepiękna wystawa z oprawą świetlną, przeniesie odwiedzających w głębię jego podróżniczych opowieści. Tytuł wystawy to „Pan Herbert – podróżnik”. Nasz eseista i dramaturg, z podróży uczynił sztukę uczenia się świata, jego odbiorcy podróżują jego śladami, z treścią jego książek.
W Pałacu Rzeczypospolitej, zwanym też Pałacem Krasińskich, można oglądać wystawę „Pan Herbert – podróżnik” na której zaprezentowano rękopisy autora „Barbarzyńcy w ogrodzie” ukazujące filozofię podróżowania i przemyślenia o przemijaniu według Zbigniewa Herberta. Wystawa czasowa została dofinansowana ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Rękopisy układają się w opowieść o podróży zarówno po świecie, od Lwowa do Warszawy oraz przez kraje takie jak również Paryż, Berlin, Wiedeń, Rzym. Na ich podstawie opisano wewnętrzną podróż autora, od bezdomnego człowieka, poprzez pakowanie się przed ostatnią podróżą, jaką jest śmierć. Nasz poeta, w filozoficzny sposób pisze o radości bycia w danym czasie w świecie, oraz o przeszłości w melancholijny sposób. Porusza temat euforii życia i rezygnacji przy jego końcu. W tekstach ujęto również tematykę zachwytu innymi miastami, jak również tęsknotę i gorycz powrotów do ojczystego kraju, w czasach PRLu. Autor był w ciągłym ruchu, stąd zmienna tematyka w jego rękopisach.
Dobór środków przekazu w wystawie o Zbigniewie Herbercie, Anna Romaniuk, kierownik Zakładu Rękopisów Biblioteki Narodowej uzasadniła w następujący sposób: „On zawsze mówił, że nie warto zwiedzać dużo, warto zwiedzić dwa, trzy miejsca, ale zatrzymać się po to, by ten zachwyt w nas wybrzmiał „. To opowieść o Herbercie, ale też opowieść o życiu, przemijaniu i śmierci, z którą odbiorcy mogą się utożsamić.
Czym charakteryzuje się wystawa?
Wystawę tworzy niezwykła audiowizualna oprawa, która ma nas dosłownie zatopić w poezji Herberta, oraz w świecie i wszystkim dookoła. Wejście do Pałacu Krasińskich oraz na wystawę jest całkowicie darmowe. Wydarzenie jest realizowane w ramach obchodów 100-lecia urodzin Zbigniewa Herberta.
Ważne uwagi dla uczestników wystawy: wystawa „Pan Herbert – podróżnik” zawiera migające obrazy oraz kontrastowe zestawienia światła i ciemności, co może wywołać atak padaczki, dyskomfort, dezorientację, mdłości lub ból głowy i oczu u osób z epilepsją, fotofobią lub wrażliwością na bodźce wzrokowe. W razie pojawienia się podobnych objawów prosimy o przerwanie zwiedzania wystawy.
Czas trwania wystawy: 30 października – 30 grudnia 2024
Godziny otwarcia: środa-poniedziałek: 11:00–19:00, wtorek: nieczynne
Lokalizacja: Pałac Rzeczypospolitej, pl. Krasińskich 3/5, 00-207 Warszawa
Osoby odpowiedzialne za wystawę:
Anna Romaniuk – kuratorka
Kuba Matyka, Kamila Staszczyszyn / MELT IMMERSIVE – instalacja immersyjna
Łukasz „Szatt” Palkiewicz – muzyka
Aleksandra Toborowicz – oprawa graficzna
Intermuseo – gabloty wystawiennicze
Eidotech Polska – instalacja technicznaŻródło: Biblioteka Narodowa
Mam na imię Saskia, jestem związana z Warszawą od 30 lat. Moją pasją jest socjologia i fotografia. W redakcji zajmuję się tematami związanymi z handlem i kosmetykami.