Pilny komunikat GIS! Wirus polio wykryty w warszawskich ściekach
W dniu dzisiejszym, na stronie gov.pl pojawił się komunikat, w którym Główny Inspektor Sanitarny informuje o wykryciu wirusa polio w próbce ścieków komunalnych pobranej w Warszawie. Jak wskazano, może być on niebezpieczny dla osób niezaszczepionych. W związku z powyższym Państwowa Inspekcja Sanitarna podjęła zdecydowane kroki
Jak wyjaśnił szef GIS Paweł Grzesiowski, wykrycie w zmutowanego wirusa polio to „sytuacja alertowa”. Wskazał jednak, że nie chodzi o zachorowania wśród ludzi, a o niebezpieczeństwo, które wirus może stanowić dla osób niezaszczepionych. Z kolei dr n. med. Magdalena Wieczorek informuje, że wyżej wymieniony wirus nie jest typowym wirusem szczepionkowym. Przeszedł on bowiem wiele mutacji, co znaczy, że przechodził z osoby na osobę, a więc nie jest szczepem osłabionym, wykorzystywanym w szczepionkach.
Ekspertka dodała w rozmowie z PAP, że może on wywołać poliomyelitis. Jest to choroba Heinego – Medina, czyli ostre zapalenie rogów przednich rdzenia kręgowego, nagminne porażenie dziecięce. Niestety nie istnieją skuteczne leki na tę chorobę, a leczenie jest wyłącznie objawowe.
Zaznaczono, że aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa należy zapewnić co najmniej 95 procent poziom zaszczepienia dzieci i młodzieży, natomiast w ubiegłym roku stan zaszczepienia dzieci w trzecim roku życia wynosił w Polsce 86 procent. W związku z tym eksperci apelują do personelu medycznego oraz rodziców i opiekunów dzieci, które nie zostały zaszczepione lub nie ukończyły pełnego cyklu szczepień przeciw poliomyelitis, o uzupełnienie brakujących szczepień.
Zadecydowano również o poszerzeniu badań ścieków w Warszawie oraz wznowiono nadzór nad występowaniem ostrych porażeń wiotkich u dzieci do 15. roku życia. Dodatkowo stany magazynowe szczepionek przeciwko poliomyelitis zostały zaktualizowane, a specjaliści oszacowali grupę dzieci niezaszczepionych przeciwko polio na terenie stolicy.
Należy zaznaczyć, że w naszym kraju dwa ostatnie zachorowania wywołane zmutowanym wirusem poliomyelitis odnotowano w 1982 i 1984 roku, jednak pomimo iż minęło 40 lat to nadzór nad przypadkami porażeń wiotkich oraz badania ścieków komunalnych w dalszym ciągu są prowadzone z uwagi na występowanie przypadków tej choroby w krajach Azji i Afryki. W Polsce szczepienia przeciw polio są obowiązkowe i wykonuje się je w 3-4 oraz 5-6 miesiącu życia, uzupełniająco w 16-18 miesiącu życia, a dawkę przypominającą podaje się w 6. roku życia.
Eksperci wyjaśniają, że wirusem wywołującym polio możemy zarazić się drogą pokarmową i kropelkową przez bliską styczność z zakażonym człowiekiem, a także przez przedmioty skażone wirusem, który znajduje się w wydzielinach z gardła lub kale, przez żywność lub wodę zanieczyszczoną ściekami.
Objawami zakażenia są gorączka, bóle głowy, objawy żołądkowo-jelitowe, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, a także ciężkie zachorowania porażenne mięśni kończyn lub tułowia. Zakażenia mogą być również bezobjawowe, jednak 10 procent osób choroba ta prowadzi do śmierci.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.