Rodzice powinni o tym wiedzieć! Ważne informacje dotyczące świadczenia

Świadczenie 800 plus to program wsparcia finansowego, które skierowane jest do rodzin z dziećmi. Jak sama nazwa wskazuje, zakłada ona miesięczny dodatek w wysokości 800 złotych na jedno dziecko. Zakład Ubezpieczeń Społecznych podaje ważne informacje, z których rodzice dowiedzą się między innymi o tym, jak ubiegać się o takie wsparcie

Fot. Shutterstock / Warszawa w Pigułce

 

Świadczenie wychowawcze 800 plus przysługuje na każde dziecko, które pozostaje pod opieką rodziców lub opiekunów i nie ukończyło 18 roku życia. Należy zaznaczyć, że może być ono przyznawane także rodzinom zastępczym. Ponadto nie jest uzależnione od wysokości dochodów rodziny i wypłacane jest co miesiąc. Natomiast w przypadku, gdy dziecko osiągnie pełnoletność w środku miesiąca, kwota świadczenia za ten miesiąc zostanie proporcjonalnie obniżona i wypłacona tylko za dni, w których dziecko spełniało kryteria.

Świeżo upieczeni rodzice, którzy ubiegają się o 800 plus po raz pierwszy powinni złożyć wniosek jak najszybciej po urodzeniu dziecka, jak wskazano – najlepiej w ciągu 3 miesięcy. Gdy termin ten zostanie przekroczony, wówczas nie będzie możliwe uzyskanie wyrównania od dnia narodzin.

Jak wyjaśnia Zakład Ubezpieczeń Społecznych, wnioski o świadczenie można złożyć jedynie drogą elektroniczną. Możemy tego dokonać za pomocą PUE ZUS (Platforma Usług Elektronicznych ZUS) lub aplikacji mobilnej mZUS oraz portalu Emp@tia (rządowego systemu elektronicznego, pozwalającego na dostęp do usług socjalnych).

Wygodną metodą jest również złożenie wniosku przez bankowość elektroniczną Wśród banków oferujących taką możliwość znajdują się m.in.: PKO BP, Pekao, Alior Bank, mBank, ING Bank Śląski, Santander oraz SKOK-i. Każda z tych platform umożliwia szybki dostęp do formularza wniosku i jego wypełnienie bez konieczności wizyty w urzędzie.

Rodzice dzieci już objętych świadczeniem powinni pamiętać, że każdego roku konieczne jest ponowne składanie wniosku. Złożenie wniosku:

  • do końca kwietnia zapewnia wypłatę świadczenia za czerwiec najpóźniej do 30 czerwca.
  • do końca maja – świadczenie za czerwiec i lipiec zostanie wypłacone do końca lipca.
  • do końca czerwca – wypłata świadczenia za trzy miesiące (czerwiec, lipiec, sierpień) nastąpi do końca sierpnia.

Należy podkreślić, że świadczenie nie może zostać przyznane w sytuacji gdy dziecko przebywa w instytucji zapewniającej pełne utrzymanie (np. zakładzie poprawczym), pozostaje w związku małżeńskim, lub jeśli na to samo dziecko przyznano podobne świadczenie za granicą (z wyjątkiem państw UE/EFTA i Wielkiej Brytanii).

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl