Zmiana w segregacji odpadów! Będzie potrzebny dodatkowy pojemnik
Według nowego prawa Unii Europejskiej od stycznia 2025 roku wejdzie w życie przepis wprowadzające obowiązkową segregację tekstyliów. Dzięki temu znaczna ich część trafi do drugiego obiegu zamiast na wysypiska. Dotychczas segregacja odzieży i innych materiałów była jedynie zaleceniem, a od stycznia ma być to norma. Jakie dokładnie produkty będzie trzeba segregować?
Czemu maj służyć nowe przepisy?
Przepisy mają za zadanie ograniczyć tony odzieży trafiające co roku na wysypiska. Nadprodukcja artykułów tekstylnych jest dużym problemem, głownie za sprawą fast fashion i produkcji coraz gorszej jakości odzieży, która zużywa się i niszczy nad wyraz szybko. Dodatkowo, znaczna część materiałów jest obecnie syntetyczna albo w jakiejś części z tworzyw sztucznych, przez co wiele cząstek mikro plastiku trafia do środowiska, w tym do gleby i wód, co niszczy ekosystem. Dotychczas można było oddawać odzież do specjalnych pojemników, na zbiórki lub do odzieżowych dzielni, i nadal będzie to możliwe, jednak od stycznia obowiązkowo każda osoba będzie zobowiązania do segregacji. Ma to na celu poprawić efektywność systemu gospodarowania odpadami. Poprzez recyklingowi już gotowych produktów, zmniejszy się zapotrzebowanie na produkcję nowych ubrań, ograniczone to również zużycie surowców, w tym ropy naftowej czy bawełna a także pozwoli to zredukować emisje CO2 związane z produkcją tych materiałów.
Co dokładnie będzie trzeba umieszczać w nowych pojemnikach?
Obowiązkowej segregacji będą podlegały takie produkty jak ubrania, obuwie oraz elementy wyposażenia domowego np. firany, zasłony, pościel, narzuty, obrusy i koce.
Dzięki nowym przepisom zmieni się sposób zbiórki tekstyliów. Materiałowe rzeczy będzie można oddawać m.in. do Punktów Selektywnej Zbiórki Odpadów (PSZOK).
Gminy niestety nie będą zobowiązane do odbioru tego typu odpadów bezpośrednio spod domów, tym samym w wielu miejscach mogą pojawić się nowe pojemniki lub dodatkowe lokalne rozwiązania. Samorządów już pracują nad wdrążeniem odpowiednich rozwiązań dostosowanych do potrzeb mieszkańców.
Mam na imię Saskia, jestem związana z Warszawą od 30 lat. Moją pasją jest socjologia i fotografia. W redakcji zajmuję się tematami związanymi z handlem i kosmetykami.