Kiedy wreszcie NFZ zwróci nam 100% kosztów prywatnej wizyty u specjalisty?

Rewolucyjny projekt trafił do Sejmu! Czekanie na wizytę u lekarza specjalisty to zmora pacjentów w Polsce – terminy sięgające nawet 292 dni do endokrynologa dziecięcego to smutna norma. Czy nadchodzą zmiany, które mogą odmienić ten stan rzeczy? Poselski projekt ustawy zakłada wprowadzenie maksymalnego czasu oczekiwania na wizytę do 60 dni, a w razie jego przekroczenia – pełną refundację kosztów wizyty prywatnej przez NFZ!

Fot. Shutterstock

Obecne przepisy nie określają maksymalnego czasu oczekiwania na wizytę w ramach NFZ. Pacjenci mogą czekać miesiącami, a niekiedy latami na pomoc lekarza. Endokrynolodzy, genetycy dziecięcy czy neurochirurdzy to specjaliści, do których dostęp bywa dramatycznie ograniczony. Nie ma żadnych gwarancji, że pacjent uzyska pomoc w odpowiednim czasie – prawo jedynie nakłada obowiązek tworzenia kolejek według zgłoszeń.

W odpowiedzi na ten kryzys, posłowie Konfederacji i Republikanów wnieśli projekt ustawy, który diametralnie zmienia reguły gry. Zgodnie z nowymi przepisami, wizyta u specjalisty musi odbyć się w ciągu 60 dni od zgłoszenia. Jeśli nie, pacjent może skorzystać z usług prywatnych, a NFZ będzie zobowiązany do pełnego zwrotu kosztów w terminie 30 dni od zgłoszenia wniosku.

W przypadku braku dostępności lekarza w terminie, pacjent będzie mógł złożyć wniosek o zwrot kosztów do właściwego oddziału NFZ. Fundusz będzie miał 30 dni na wypłatę środków. Jeżeli nie dotrzyma tego terminu, koszty staną się wymagalną wierzytelnością pacjenta wobec NFZ, co oznacza, że pacjent będzie miał pełne prawo domagać się zwrotu na drodze prawnej.

Zdaniem wnioskodawców, ustawa może znacząco poprawić dostępność do lekarzy specjalistów. Krótszy czas oczekiwania pozwoli na szybsze diagnozowanie chorób i skuteczniejsze leczenie, co zmniejszy ryzyko powikłań i zaostrzeń wynikających z długiego czekania na pomoc medyczną. Pomysł skrócenia kolejek do lekarzy specjalistów poprzez zwrot kosztów prywatnych wizyt pojawiał się już w ostatniej kampanii prezydenckiej, ale nie doczekał się realizacji. Obecny projekt może być więc próbą powrotu do tej idei, tym razem na poziomie parlamentarnym.

Projekt ustawy czeka na przejście przez pełny proces legislacyjny. Konsultacje publiczne potrwają do 26 grudnia 2024 r., a ustawa mogłaby wejść w życie w ciągu 90 dni od jej ogłoszenia. Czy Polska w końcu doczeka się systemu opieki zdrowotnej na miarę XXI wieku? Wszystko zależy od decyzji ustawodawców.

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl