Uwaga na fałszywe reklamy na Facebooku! Oszuści podszywają się pod BLIK

CSIRT KNF ostrzega przed nowym zagrożeniem, które pojawia się na portalu społecznościowym Facebook. Cyberprzestępcy publikują fałszywe reklamy szybkich inwestycji, obiecując wysokie zyski w krótkim czasie. W rzeczywistości to próba oszustwa, która może doprowadzić do utraty oszczędności.

Fot. Pixabay / Warszawa w Pigułce

Jak działają oszuści?

  1. Reklamy na Facebooku – Przestępcy zamieszczają reklamy sugerujące, że z wykorzystaniem popularnej metody płatności BLIK można uzyskać ogromne zyski z inwestycji w krótkim czasie.
  2. Przekierowanie na niebezpieczne strony – Kliknięcie w reklamę prowadzi na fałszywe strony internetowe, które wyglądają profesjonalnie, lecz są pułapką.
  3. Wymóg rejestracji – Ofiara jest proszona o założenie konta i podanie swoich danych osobowych. To pierwszy krok, aby zdobyć informacje, które mogą zostać wykorzystane do kradzieży tożsamości.
  4. Kontakt oszustów – Po rejestracji, cyberprzestępcy kontaktują się telefonicznie lub mailowo z ofiarą i namawiają do zainwestowania oszczędności, podając się za rzekomych „doradców inwestycyjnych”.

Dlaczego to oszustwo?

  • Fałszywe obietnice – Nie istnieje żadna metoda szybkich i bezpiecznych inwestycji, które gwarantują wysokie zyski w krótkim czasie.
  • Podszywanie się pod BLIK – Oszuści wykorzystują zaufanie do popularnego systemu płatności BLIK, który nie ma nic wspólnego z ich działaniami.
  • Kradzież danych i pieniędzy – Celem oszustów jest zdobycie danych osobowych, a w konsekwencji okradzenie ofiary z jej oszczędności.

Jak się chronić?

  1. Nie klikaj w podejrzane reklamy – W szczególności te obiecujące nierealnie szybki zysk.
  2. Sprawdzaj źródło informacji – Fałszywe strony internetowe często mają błędy w adresach URL.
  3. Nie podawaj swoich danych – Nie rejestruj się na niesprawdzonych stronach i nie podawaj numerów kart czy danych logowania.
  4. Zachowaj czujność – BLIK nigdy nie oferuje inwestycji ani szybkich zysków. Informacje o metodach płatności można znaleźć tylko na oficjalnych stronach.

Cyberprzestępcy nie ustają w próbach oszukania użytkowników internetu, a teraz wykorzystują Facebooka do promowania fałszywych inwestycji. CSIRT KNF apeluje o ostrożność – nie klikaj w podejrzane reklamy i nie daj się namówić na inwestycje, które wydają się zbyt piękne, by były prawdziwe. Zachowaj czujność i zawsze sprawdzaj źródło informacji!

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl