Dorabiasz na własną rękę? Od nowego roku większy limit, większe pieniądze! Aż 3500 zł miesięcznie bez rejestracji firmy!
Limit zarobków w działalności nierejestrowanej wzrośnie w 2025 r. – więcej pieniędzy, ale i wyższy podatek. Od 1 stycznia 2025 roku minimalne wynagrodzenie za pracę ponownie pójdzie w górę, osiągając poziom 4666 złotych brutto. W związku z tą podwyżką zmieni się także limit przychodów dla działalności nierejestrowanej, który wyniesie 3499,50 złotych miesięcznie. To dobra wiadomość dla osób dorabiających na boku, jednak trzeba pamiętać, że rosnące przychody oznaczają również wyższe zobowiązania podatkowe.
Czym jest działalność nierejestrowana?
To mało sformalizowana forma zarobkowania, z której korzystają przede wszystkim osoby dorabiające do stałego zatrudnienia lub testujące swój pomysł na biznes przed założeniem firmy. Na mocy Prawa przedsiębiorców działalność tę można prowadzić, jeśli:
- przychody w żadnym miesiącu nie przekroczą 75% płacy minimalnej (czyli 3499,50 zł od 1 stycznia 2025 r.),
- w ciągu ostatnich 60 miesięcy nie wykonywało się działalności gospodarczej.
To elastyczne rozwiązanie, które pozwala uniknąć formalności związanych z rejestracją firmy. Jednak nie wszyscy mogą z niego skorzystać – nie dotyczy ono działalności wymagającej koncesji, zezwoleń czy wpisu do rejestru działalności regulowanej. Nie można też prowadzić jej w ramach spółki cywilnej.
Wyższy próg, wyższy podatek
Większy limit przychodów daje więcej możliwości zarobkowania, ale warto pamiętać, że dochody z działalności nierejestrowanej nie są zwolnione z podatków. Osoby prowadzące taki rodzaj działalności muszą:
- prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży,
- wykazać uzyskane przychody jako przychody z innych źródeł (zgodnie z ustawą o PIT),
- opodatkować je na zasadach ogólnych według skali podatkowej (12% i 32%).
Podatek od uzyskanych dochodów trzeba rozliczyć w rocznym zeznaniu podatkowym, co oznacza, że na początku 2026 roku będzie trzeba się rozliczyć z fiskusem.
Rosnące limity a zmiany w gospodarce
Wzrost limitów dla działalności nierejestrowanej wpisuje się w szerszy kontekst ekonomiczny. Wzrost minimalnego wynagrodzenia jest częścią odpowiedzi rządu na rosnącą inflację oraz potrzebę podniesienia poziomu życia. Jednocześnie rynek małych działalności mierzy się z presją kosztową, a przedsiębiorcy obserwują konkurencję ze strony tańszych usług i towarów z zagranicy, zwłaszcza w sektorze e-commerce czy rzemiosła. Wprowadzenie wyższego limitu może ożywić mikroprzedsiębiorczość i umożliwić bardziej opłacalną pracę na własny rachunek.
A co Wy myślicie o działalności nierejestrowanej? Czy wzrost limitu zachęci Was do zarobkowania na boku? Może macie obawy przed skomplikowanym rozliczeniem podatkowym? A może uważacie, że rząd powinien wprowadzić jeszcze bardziej korzystne rozwiązania?
Ekspert ds. ekonomii i tematów społecznych. Kocha Warszawę i nowe technologie.