Dokarmianie zwierząt zimą. O tym należy wiedzieć, aby im nie szkodzić
W okresie jesienno-zimowym zwierzęta mają mocno ograniczony dostęp do pożywienia. Z tego powodu są często zależne od pomocy ludzi, jednak należy znać pewne zasady dokarmiania naszych czworonożnych lub pierzastych towarzyszy. W przeciwnym razie zamiast nieść podyktowaną dobrymi pobudkami pomoc, możemy im znacznie zaszkodzić
Dla dziko żyjących zwierząt zima jest najtrudniejszym okresem jeśli chodzi o dostępność pożywienia i często schronienia przed zimnem. Dokarmianie zwierząt jest niezwykle pozytywne oraz szlachetne, jednak należy robić to z głową i zdawać sobie sprawę z niektórych przyzwyczajeń oraz poglądów, które okazują się być błędne.
Przykładem może być tutaj dokarmianie ptaków chlebem, co jest dla nich niezwykle szkodliwe i powoduje wiele chorób układu pokarmowego. Powinniśmy pamiętać, że dieta człowieka znacząco się różni od zwierzęcych (w zależności od gatunków) i przetworzona żywność szkodzi zwierzakom.
Ponadto w przypadku dokarmiania ptaków należy robić to systematycznie, gdyż szybko zapamiętują gdzie mogą znaleźć pożywienie i zaczynają rozpoznawać przyjazną dla nich lokalizację. Warto zatem przez cały okres zimowy uzupełniać karmniki lub wywieszać słoninę na sznurku. Dobrą karmą dla ptaków będą gotowe mieszkanki, które możemy kupić w sklepach zoologicznych, zawierających kasze, zboża, ziarna słonecznika i dyni oraz suszone owoce.
Wspomniana wyżej słonina również jest wartościowa, gdyż jest wspaniałym źródłem tłuszczu i kalorii, które są niezbędne na mroźną pogodę. Trzeba jednak pamiętać, żeby nie wisiała ona zbyt długo, po ok 2 tygodniach, jeśli nie zostanie zjedzona, należy ją zmienić. Pamiętajmy również o świeżej wodzie, którą też powinnyśmy wymieniać kiedy zamarznie. Natomiast jeśli chodzi o ptactwo wodne wybierajmy ziarna zbóż lub drobno pokrojone warzywa.
Podczas spacerów w parku chętnie dokarmiamy również wiewiórki, które swój okres rozrodczy rozpoczynają pod koniec zimy i wówczas potrzebują dużo energii. Możemy podawać im orzechy (włoskie i laskowe), nasiona słonecznika, ziarna kukurydzy, kasztany, rodzynki, jabłka, marchew, cukinię oraz nasiona grabu. Nie należy podawać im żadnych słonych ani słodkich przekąsek (ciastek, chipsów, krakersów, paluszków ani pieczywa).
Nie zapominajmy również o podopiecznych schronisk, którym możemy podarować karmy, ciepłe koce lub tekstylia. Z pewnością po zgłoszeniu się do najbliższego schroniska, otrzymamy szczegółowe informacje jakie artykuły są najbardziej potrzebne w okresie zimowym.
Mam 28 lat i mieszkam w Warszawie od urodzenia.