Odszedł jeden z najważniejszych reżyserów i scenarzystów. David Lynch miał 78 lat

Wczoraj ogłoszono bardzo smutną wiadomość dla wszystkich fanów filmów oraz wielkiego reżysera i scenarzysty – twórca takich hitów kinowych jak „Dzikość serca”, „Zaginiona autostrada”, „Blue Velvet” czy kultowego serialu „Miasteczko Twin Peaks” zmarł w wyniku rozedmy płuc. Artysta tworzył również ciekawą muzykę oraz teledyski. Przez 58 lat twórczości otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Określany był jako „człowiek renesansu amerykańskiego kina”.

Fot. Warszawa w Pigułce

Reżyser i scenarzysta od lat zachwycał świat swoją twórczością, i choć była mroczna, trudna i często mocno poruszająca, cieszyła się ogromnym uznaniem. David od lat był wymieniany w czołówce najważniejszych twórców w dziejach kina i w pełni na to zasłużył. Jego niezwykły styl łączył elementy surrealizmu, thrillera psychologicznego, kina eksperymentalnego oraz kina neo-noir.
Sam autor podkreślał, że w filmie nie interesuje go tylko fabuła, ale też nastrój, który tworzą współpracujące ze sobą elementy wizualne, oraz dźwięk.
W 2007 r. panel krytyków zwołany przez „The Guardian” ogłosił, że „David Lynch jest najważniejszym filmowcem obecnej ery”.

David Lynch urodził się 20 stycznia 1946 r. w Missoula w stanie Montana. Studiował malarstwo, a filmy krótkometrażowe zaczął kręcić pod koniec lat 60. Pierwszym pełnometrażowym dziełem reżysera była surrealistyczna produkcja „Eraserhead” czyli „Głowa do wycierania”, którą napisał i wyreżyserował. Jego kariera nabrała rozpędu w latach 80.

Był nominowany do Oscara w kategorii najlepsza reżyseria za dramat biograficzny „Człowiek słoń”, a także produkcje „Mulholland Drive” oraz „Blue Velvet” z udziałem Kyle’a MacLachlana, Isabelli Rossellini, Dennisa Hoppera i Laury Dern (którą obsadzał jeszcze w kilku innych swoich filmach a z czasem stali sie bliskimi przyjaciółmi). Nakręcony przez niego romantyczny dramat kryminalny „Dzikość serca” zdobył Złotą Palmę na Festiwalu Filmowym w Cannes.

W 1990 r. zrewolucjonizował amerykańską telewizję dzięki serialowi „Miasteczko Twin Peaks”. Stworzył go wraz ze scenarzystą Markiem Frostem. Dwa lata później powstała również wersja kinowa, znana jako „Miasteczko Twin Peaks: Ogniu krocz za mną”.

Sławę i pozycję w Hollywood przyniósł mu film „Człowiek słoń”, nominowany do sześciu Oscarów. Za „Dzikość serca” zdobył Złotą Palmę Festiwalu Filmowego w Cannes w 1990 roku. W 2001 roku zdobył nagrodę za reżyserię „Mulholland Drive” na tym samym festiwalu.

W 2005 r. reżyser założył Fundację Davida Lyncha na rzecz Edukacji Opartej na Rozwoju Świadomości i Pokoju na Świecie.

W 2012 roku David Lynch, od lat związany z festiwalem Camerimage, podczas jego 20. edycji otrzymał klucze do bram Bydgoszczy. Wtedy też otrzymał na festiwalu nagrodę za całokształt twórczości.

W 2019 r. otrzymał honorowego Oscara za całokształt twórczości.

Na Facebooku reżysera możemy przeczytać następujące oświadczenie napisane przez jego rodzinę:

„Z głębokim żalem my, jego rodzina, zawiadamiamy o śmierci człowieka i artysty Davida Lyncha.  Będziemy wdzięczni za odrobinę prywatności w tym czasie. Teraz, gdy nie ma go już z nami, na świecie jest wielka dziura. Ale, jak mawiał: 'Skup się na pączku, a nie na dziurze.
Zapowiada się piękny dzień, ze złotym słońcem i błękitnym niebem przez cały czas”.

Źródło: Filmweb.pl, TVN24.pl

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl