Pogrzeb Papieża Franciszka z udziałem Prezydenta Trumpa z małżonką! Trump i światowi liderzy lecą do Watykanu

Papież Franciszek nie żyje! Świat pogrążony w żałobie po śmierci papieża-reformatora – ujawniono zaskakujący testament. Drugi dzień Wielkanocy 2025 roku przyniósł wiadomość, która wstrząsnęła całym światem. W wieku 88 lat zmarł papież Franciszek – charyzmatyczny lider Kościoła katolickiego, który przez ponad dekadę nie bał się burzyć skostniałych schematów i walczyć o duchową i moralną odnowę wspólnoty wiernych.

Fot. Warszawa w Pigułce

O śmierci papieża, która nastąpiła po udarze mózgu i niewydolności serca, poinformował o 7:35 rano kard. Kevin Farrell, camerlengo Stolicy Apostolskiej.

Testament, który przełamuje wieki tradycji

Watykan niemal natychmiast opublikował osobisty testament Franciszka, sporządzony w czerwcu 2022 roku. Dokument poraża swoją prostotą i zarazem rewolucyjnością – papież wyraził wolę pochówku w bazylice Matki Bożej Większej w Rzymie, miejscu mu szczególnie bliskim, gdzie modlił się przed każdą podróżą apostolską. Nie chciał sarkofagu w Bazylice św. Piotra, żadnych insygniów władzy ani nawet wzmianki o tytule papieskim – na jego grobie ma widnieć jedno słowo: „Franciscus”.

Wstrząsające było także jego życzenie, by ciało nie zostało wystawione na tradycyjnym katafalku, a ceremonia pogrzebowa miała charakter zwykłej mszy żałobnej, „z godnością, ale bez pompy”. To kolejny gest papieża, który do końca życia pozostał wierny swojej misji pokory i bliskości z ubogimi.

Pogrzeb z udziałem światowych przywódców

Pogrzeb Franciszka zapowiada się jako jedno z najważniejszych wydarzeń dyplomatyczno-religijnych XXI wieku. Udział potwierdzili już m.in. Donald Trump i Melania Trump – prezydent USA zarządził żałobę narodową i opuszczenie flag do połowy masztu. W Rzymie pojawi się także prezydent Argentyny Javier Milei, który – mimo wcześniejszych sporów z papieżem – ogłosił siedmiodniową żałobę w jego ojczyźnie. Prezydent Brazylii Luiz Inácio Lula da Silva podkreślił, że „świat stracił głos pokoju i szacunku” – w jego kraju również zarządzono tydzień żałoby narodowej.

Data pogrzebu nie została jeszcze oficjalnie ogłoszona, jednak wszystko wskazuje na sobotę, 26 kwietnia. Kardynałowie już przygotowują się do uroczystości, które mogą zgromadzić w Wiecznym Mieście setki tysięcy wiernych i dziesiątki głów państw.

Ostatnie publiczne wystąpienie i dziedzictwo, które przetrwa pokolenia

Choć stan zdrowia Franciszka w ostatnich miesiącach budził niepokój, to w Niedzielę Wielkanocną pojawił się niespodziewanie na Placu św. Piotra, błogosławiąc tłumy – było to jego ostatnie publiczne wystąpienie. Odszedł z godnością i wiernością swojej wizji Kościoła – otwartego, ubogiego duchem, bliskiego ludziom.

Jego pontyfikat zapisze się w historii jako epoka odważnych reform, przełamywania barier, otwartości na dialog międzyreligijny i walki z hipokryzją wewnątrz instytucji. Dziś, kiedy świat pogrążony jest w żalu, jedno jest pewne: dziedzictwo Franciszka pozostanie żywe – i będzie jeszcze długo wyznaczało kierunek dla przyszłych pokoleń.

 

 

Źródło: tvn24.pl/warszawawpigulce.pl 

Obserwuj nas w Google News
Obserwuj
Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl

Copyright © 2023 Niezależny portal warszawawpigulce.pl  ∗  Wydawca i właściciel: Capital Media S.C. ul. Grzybowska 87, 00-844 Warszawa
Kontakt z redakcją: Kontakt@warszawawpigulce.pl